Kadhafi: itt vagyok, ide lőjetek!
Győzelmet ígért híveinek Moammer Kadhafi, aki kedden éjjel pár percre megjelent az őt éljenző tömeg előtt. A líbiai vezető a fővárosban, a Bab al-Azizíja főhadiszálláson beszélt az őt pajzsként körüvevő hívei előtt, s azt üzente a nyugati szövetségeseknek: itt vagyok, ide lőjetek! Kadhafi elképesztő cinizmussal kijelentette, hogy övé a világon a leghatásosabb légvédelem, amit az emberek jelentenek, akik őt a testükkel védelmezik.
Mindeközben Kadhafi egységei – nem törődve azzal, hogy a líbiai légvédelmet a szövetségesek légicsapásai gyakorlatilag kiiktatták – számos ponton tovább nyomulnak előre. Főleg az ország nyugati felében vannak súlyos összecsapások: a felkelők megpróbálták visszafoglalni Azsdabija városát, sikertelenül. Szerdán a kormányerők Misztrátát igyekeztek bevenni, s a város védői abban reménykedtek, hogy a nyugati szövetségesek kémrepülői megbombázzák majd őket. Csakhogy a jobbára éjszaka folyó légitámadásokban nem egyszerű feladat elkülöníteni Kadhafi erőit, illetve a felkelőket, akik már harckocsikkal is rendelkeznek. Éppen ezért a szövetségesek úgynevezett Global Hawk felderítő gépeket vetnek be, s ezek adják meg a rárepülési koordinátákat.
A brit légierő nevében Greg Bagwell vezérőrnagy bejelentette, a szövetséges vadászgépek szabadon, fenyegetés nélkül felügyelhetik a Líbia feletti repüléstilalmi zóna betartását, miután a szombat óta tartó légicsapásokban gyakorlatilag megsemisült a líbiai légierő. Az egyik dél-olaszországi bázison, Gioia del Collén nyilatkozó magas rangú tiszt mindehhez hozzáfűzte, ezután a Kadhafi-hű erők szárazföldi állásai elleni támadásokra koncentrálnak majd.
Továbbra is vita van a szövetségesek között a Hajnali Odüsszeia néven zajló katonai akció vezetéséről. Ismert, az Irakban és Afganisztánban harcoló Egyesült Államok nem szeretne még egy muszlim országgal háborúba keveredni, s mielőbb átadná az irst a NATO-nak, ám ez a szándék rendre a franciák ellenállásába ütközik: Párizs ugyanis jobban szeretne egy franci-brit vezénylést. Szerdára virradóra már-már úgy tűnt, hogy a David Cameron brit miniszterelnökkel és Nicolas Sarkozy francia elnökkel egyeztető Barack Obamának sikerült elérnie, hogy a NATO kulcsszerepet kapjon a Líbia elleni katonai akcióban, de néhány órával később Alain Juppé francia külügyminiszter sajtóértekezleten közölte: a NATO politikai vezető szerepet nem, csupán technikai feladatokat láthat el ebben a konfliktusban.
Eközben nem csillapodik az illegális bevándorlók áradata az Olaszországhoz tartozó Lampedusa szigetén. A menekülttáborok megteltek, a helyi lakosok és a bevándorlók között egyre nagyobb a feszültség. Az eredetileg 850 ember befogadására alkalmas lampedusai menekülttáborban már több mint négyezren vannak. Közben Tunézia határán Líbiából elmenekült vendégmunkások ezrei várják, hogy hazatérhessenek, legtöbbjük szudáni származású. Az itteni táborok is megteltek, a menekültek száma meghaladja a tízezret.
Hasonló a helyzet az egyiptomi-líbiai határon, ahol az Európai Unió nevében Martonyi János külügyminiszter tájékozódott a menekülthelyzetről. Mint elmondta: a Muszaidnál lévő határon 120-130 ezer ember kelt át Líbiából, igaz, a szövetségesek légitámadásait követőn megindult a menekültek lassú visszaáramlása is.