Még Kadhafi hívei uralják Tripolit

Szorosabb ellenőrzésük alá vonták a Moammer Kadhafi líbiai vezetőhöz hű milicisták szerdán Tripolit, miközben az ország keleti felének nagy részét ellenőrzés alatt tartó, Kadhafi távozását követelő ellenzékiek azt állítják, a fővároshoz egyre közelebb fekvő városok felett veszik át az ellenőrzést.

Kattintson a képre, galéria nyílik!

Kettészakadt Líbia: a keleti országrészt a tüntetők ellenőrzik, miközben a nyugati területeken a Moammer Kadhafihoz hű katonák, milíciák és zsoldosok próbálják megőrizni a városokat. Ezzel együtt több hírügynökség is úgy tudja, a nyugati Misurata, Szabrata és Zavija városokat átvették a Kadhafi távozását követelők. A BBC tudósítása szerint a főváros, Tripoli kihalt, a líbiai vezetőhöz hű fegyveresek tűntek fel az utcákon.

Kadhafi kedd esti beszéde után a jelek szerint nagy számban vonultak ki a kétmilliós város utcáira Kadhafi hívei, ami kedd éjszaka és szerdán nagyrészt megakadályozta a jelentősebb ellenzéki megmozdulásokat. A városban sokan azonban abban reménykednek, hogy dezertált katonák és tüntetők tömegei hamarosan megérkeznek keletről.

Tripoliban kenyérért sorban állókra lőttek azonosítatlan fegyveresek, és állítólag két hadihajó áll a város felé fordulva, s további hadihajók indultak Bengázi felé. Egyesek szerint bármire is készül Kadhafi Tripoli ellen, a fővárosban élő középosztály egy része, mely az elmúlt évek gazdasági nyitásából hasznot tudott húzni, valóban a líbiai vezetőt támogatja.

Közben külföldiek tömegei próbálnak meg elmenekülni az észak-afrikai országból. A tripoli repülőtéren teljes a káosz: az utasok egymást taposva próbálnak felszállni a gépekre.

Mindeközben megérkeztek az első nyugati újságírók Egyiptom felől: a határátkelőkről ugyanis teljesen eltűntek a líbiai őrök. Az átkelőnél egy falfirka várja a beutazót: „Üdvözöl az új Líbia!” A határon át líbiaiak menekülnek Egyiptom felé, a keleti területeken az ünneplések ellenére rendkívül feszült a helyzet. Fegyveres civilek ellenőrzik az utcákat. A civilekből és dezertált katonákból álló csoportok felügyelik Tobrukban a rakétaelhárító bázist. Bangáziban ugyanilyen csoportok őrzik a rendőrkapitányságot, nehogy a Kadhafihoz hű erők fegyverhez jussanak.

A Guardian szerint Bengáziban még mindig véresek az utcák, több százan haltak meg a városban. – Kadhafi mindig is azt gondolta, hogy a kelet-líbiaiak megbízhatatlanok – hangsúlyozta Dirk Vandewalle, az amerikai Dartmouth College Líbia-szakértője a most az ellenzék kezén lévő területről. „Líbiát mesterségesen hozták létre 1951-ben, és Kirenaika, valamint Tripolitánia tartománynak meglehetősen kevés közös vonása volt” – tette hozzá.

Folytatódnak a parancsmegtagadások is: lezuhant egy líbiai harci repülőgép Bengázi közelében tegnap, mert a pilótái a város bombázása helyett inkább kiugrottak ejtőernyővel. Ugyanakkor nem engedték leszállni a líbiai légitársaság egyik gépét Máltán. Az Al-Dzsazíra hírtelevízió úgy tudja, Kadhafi lánya utazott a gépen.

A sajtó beszámolója szerint a gép előzetes jelzés nélkül érkezett Málta légterébe. A pilóta egy keddre kiadott leszállási engedélyt szeretett volna felhasználni, de rögtön elutasították. Arra is hiába hivatkozott, hogy kevés az üzemanyaga, ezért mintegy húsz percnyi körözés után visszafordult Líbia felé.Közben máltai katonák vonultak ki a főváros, Valletta repülőterének kifutópályájára.

Az al-Dzsazíra katari hírtelevízió és más sajtóforrások azt jelentették, hogy a gépen utazó 14 személy között volt egyes feltételezések szerint Kadhafi lánya is, de ezt hivatalos forrás nem erősítette meg.Málta megtagadta a leszállási engedélyt egy líbiai repülőgéptől.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa tegnap az erőszak azonnali beszüntetését követelte, miközben az Arab Liga felfüggesztette Líbia tagságát. Az ellenzék mellé állt Abdel Fattah Junesz Al-Abidi belügyminiszter is, akit eddig Kadhafi egyik bizalmasaként tartottak számon. A minap lemondott igazságügyminiszter pedig azt közölte egy svéd lappal készült interjúban, hogy Kadhafi személyesen adott utasítást az 1988-ban a skóciai Lockerbie felett végrehajtott repülőgép-robbantásra.

Rengeteg halott

Az Emberi Jogi Szervezetek Nemzetközi Szövetsége (FIDH) nevű, párizsi székhelyű nem kormányzati szervezet szerdán legalább 640-re tette a líbiai kormányerők és az ellenzéki tüntetők között vívott összecsapások halálos áldozatainak a számát. Ez több mint kétszerese a 300 halottal számoló hivatalos líbiai veszteségmérlegnek.

Egy francia orvos viszont, aki most tért vissza haza Bengáziból - a kormányellenes megmozdulások kiindulópontjából -, szerdán viszont kétezerre becsülte a csak az ebben a városban elesettek számát.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.