Kábítószer a diplomáciai csomagban?
A kenyai rendőrség most azt vizsgálja, hogy esetleg drogcsempészetnek is köze volt a venezuelai követség ügyvivőjének, Olga Fonsecának julius 27-én történt meggyilkolásához Nairobiban. A kenyai The Star és a Daily Post kedden publikált értesülései szerint a követségen valaki, vagy valakik visszaéltek a diplomáciai mentességgel, s így a lepecsételt diplomáciai zsákokat használták a kábítószer küldésére vagy fogadására.
Ha a lapértesülés beigazolódik, akkor az eddig hatalmi vetélkedésnek vélt gyilkosság új értelmet nyerhet. Hétfőn ugyanis a kenyai hatóság hivatalosan már vádat emelt a venezuelai követség első titkára, Dwight Sagaray ellen – jelentette az AP Nairobiból. A kenyai ügyész egyúttal bűnrészességgel vádolta meg Sagaray barátját, az orvosi végzettségű Mohamed Ahmed Mohamed Hasszánt, aki ellen most Interpol körözést adtak ki, miután napok óta eltűnt. Sagaray a bíróságon ártatlannak vallotta magát, de miután Venezuela hozzájárult diplomáciai mentessége felfüggesztéséhez, a kenyai rendőrség továbbra is őrizetben tartja.
A rejtélyes gyilkosság szálai valójában visszavezethetők Gerardo Carillo Silva nagykövet hazarendeléséhez. A nairobi követség több férfi alkalmazottja még tavasszal szexuális zaklatással vádolta meg a nagykövetet, aki majd hét évet töltött ki Kenyában. Carillo Silva májusi hazatértét követően az Ultimas Noticias cimű caracasi lapnak adott nyilatkozatában tagadta az ellene felhozott vádat, s azt beosztottjai mesterkedésének tartotta. A helyére július 15-én ügyvivői minőségben kiküldött Olga Fonseca a kenyai lapok szerint érkezése után próbálta meggyőzni a kenyai alkalmazottakat, hogy vonják vissza a feljelentést a nagykövet ellen. Kérése nyomatékosítására állítólag még elbocsátással is megfenyegette őket. A hétfői tárgyaláson az ügyész azt állította, hogy Fonseca megfojtásában másoknak is volt közvetve szerepe - nem csak a követség első titkárának és annak barátjának, ám nem nevesítette őket.
A kenyai sajtó szerint Sagaray együtt lakott barátjával, aki gyakorta vezette a diplomáciai rendszámú gépkocsit. Pillanatnyilag a rendőrség nem tudja, hogy Hasszan már elhagyta Kenyát vagy még valahol az országon belül rejtőzködik. A rendőrség feltételezi, hogy a követség vezetői szerepéért a 2010 júliusában Nairobiba kiérkezett Sagaray már Carillo Silva nagykövettel is harcba szállt, majd a kenyai alkalmazottak támogatásával megkérdőjelezte az újonnan érkezett ügyvivő hatalmi szavát.
A The Star mostani új információja szerint Fonseca követően megtiltotta a diplomáciai csomagok érkezését és küldését, s ez lehetett a valódi ok meggyilkolására. Nem világos, honnan származik az új sajtóértesülés. Mikét az sem, hogy pontosan kik is voltak érintettek a drogügyletben. Ugyanis a tilalom állítólag nem csak a követség venezuelai munkatársaira vonatkozott, hanem néhány kenyai alkalmazottra is, akik részesedtek bizonyos diplomáciai kiváltságokban.