Jóváhagyták a hetvenöt százalékos szuperadót
Vasárnap az alkotmánybíróságként működő alkotmánytanács is jóváhagyta Franciaországban azt a törvényt, amely két éven át hetvenöt százalékos adóval sarcolja meg a gazdagokat, vagyis azokat, akik évi egymillió eurónál többet keresnek. A szuperadó a tavaly megválasztott államfő, Francois Hollande fő kampányígérete volt a tavalyi elnökválasztást felvezető kampányban, és főleg a futballvilág tiltakozott ellene. A csapatok most némi joggal félhetnek attól, hogy a meghatározó külföldi élvonalbeli játékosok – például a Paris Saint-Germain csatára, Zlatan Ibrahimovic – emiatt egyszerűen fogja magát, és továbbáll a Ligue 1-ből. A katari tulajdonban lévő, jelenleg listavezető Paris Saint-Germainnek tíz olyan játékosa van, aki évi egymillió eurónál többet keres.
A vasárnapi döntés szinte napra pontosan egy évvel azután született, hogy az alkotmánytanács az alaptörvénybe ütközőnek nyilvánította, hogy egyénre szabott adót vessenek ki a gazdagokra. A sarc ellen nem persze nem csak a futballvilág tiltakozik, hanem az üzleti élet és a színészek is, például az a Gérard Depardieu, aki Belgiumba költözött, majd a tavalyi évforduló egyik emlékezetes húzásával orosz állampolgárságot kért és kapott. A felmérések tanúsága szerint a franciák többsége egyébként támogatja a szuperadót. Van hasonló Nagy-Britanniában is, Ott 45 százalék, és egyénre szabják.
Hollande még tavaly februárban állt elő a szuperadó ötletével. Azt mondta, becsülöm a munkát, a jövedelmet, de nem értékeli a kirívó luxust és az olyanokat, akik tehetség és intelligencia nélkül gazdagodtak meg. Az elnök szerint elfogadhatatlan, hogy a CAC-40, azaz a párizsi tőzsde irányadó részvényeinek tulajdonosai átlagosan kétmillió eurót keresnek évente.