Kedden délelőtt elindult a morvaországi Olomoucból az a különvonat, amely 21 cseh katonát, továbbá különböző műszaki eszközöket, öt tehergépkocsit, tíz tábori konyhát és egy kotrógépet szállít Magyarország déli határvidékére. Ott nyújtanak segítséget a külső schengeni határ őrzésében, szükség esetén logisztikai feladatokat is ellátnak.
Jönnek a cseh katonák és a szlovák rendőrök
Szlovákia ötven rendőrt indít Magyarország déli határához, ezen kívül esetleg katonákat is. Az utóbbiak kiküldéséről még egyeztetnek a visegrádi négyek vezérkari főnökei, ezután pedig nálunk a védelmi tanács dönt a pontos létszámról, valamit a segítségre szánt műszaki eszközökről - jelentette be Martin Glvác. A szlovák védelmi miniszter közölte: hivatalos felkérést kaptak a magyar féltől, hogy vegyenek részt a migránsválsággal kapcsolatos, Balaton 2015 elnevezésű katonai gyakorlaton, amely október 17-étől december 15-ig tart.
- A gyakorlat tulajdonképpen már megkezdődött, hiszen a cseh katonák már megérkeztek a helyszínre - tette hozzá.
Megismételte azt a keddi információt is, miszerint a minél zökkenőmentesebb szolgálat érdekében olyan szlovákiai rendőröket választottak ki, akik tudnak magyarul. Ők elsősorban fegyveresen járőrözni, szükség esetén pedig tolmácsolni fognak cseh és lengyel kollégáiknak, habár a magyaron kívül az angol is a kommunikáció nyelve lesz. Naponta 12 órát szolgálnak, ezután 24 órás pihenőre lesz joguk. Arról is tájékoztatott a tárcavezető, hogy a szlovákiai rendőrök napi 22,5 euró zsebpénzt kapnak, legalább négyszer étkeznek majd, amelyről a magyar fél gondoskodik, miként a szállásról, valamint járművek üzemanyagáról is.
Robert Kalinák, szlovák belügyminiszter újságírói kérdésekre válaszolva leszögezte: a visegrádiak lépése ugyan nem gyakori, de megfelel az európai jogszabályoknak.
- Minden részletkérdésről a négy kormányfő még a csütörtöki brüsszeli csúcstalálkozó előtt egyeztet - igy a tárcavezető. Aki meglebegtette azt is, hogy uniós berkekben jelenleg élénk vita zajlik a hotspotokról. - Több politikus nem támogatja, hogy ezek az ellenőrző pontok zártak legyenek. Ha viszont nem ilyenek lesznek, akkor ugyan lesznek statisztikai adataink arról, hogy hány migránst regisztráltak, de nem tudjuk majd, vajon éppen hol tartózkodnak, mert szabad területről a legtöbben továbbállnak - mutatott rá.