Jöhet az Abenomics 2
A füllesztő tokiói nyárban feléledt, izgága kabócákat túlharsogták a felsőházi választásokra kampányoló pártok jelöltjei az elmúlt napokban. A hangosbeszélőn programot hirdető aktivisták kisbuszai megszokott látványt nyújtanak a kelet-ázsiai szigetországban, de nem igazán hozták lázba a választókat. Akiket valószínűleg jobban érdekelt Mijazaki Hajao most hétvégén bemutatott új, egész estés rajzfilmje, mint a legújabb választás. Ennek ellenére azért a felsőház új tagjainak kijelölése mérföldkő fontosságú a japán politikai életben, mivel véget vethet az instabilitásnak.
Ez annak köszönhető, hogy hat év után először stabilizálhatja a szigetország egy kormánya a hatalmát úgy, hogy mind a fontosabb alsó-, mind pedig a felsőházi többséget a kezében tartja. Végleges eredmények az alacsony részvétellel zajló szavazásról ugyan csak hétfő délután lesznek, de nagy biztonsággal állítható, hogy az Abe Sindzó vezette Liberális Demokrata Párt (LDP) és koalíciója megnyerte a választásokat. Ezzel a tavaly december óta második miniszterelnöki ciklusát töltő, ötvennyolc éves Abe Sindzó megszilárdíthatja hatalmát, és 2016-ig, a következő választásokig relatíve nyugodtan foghat hozzá az Abenomicsnak hívott (gazdaság)politikája második, a választópolgárok számára fájdalmakkal is járó fázisához. A kormányfő első hathavi tevékenységét egyébként mind a japánok, mind pedig a gazdaság sikerként értékeli, amelynek során jengyengítés, inflációs politika és monetáris lazítás mellett a költségvetésből jelentős összegeket költenek közmű- és infrastruktúraberuházásokra. Ennek eredményeként a gazdaság mutatói jelentősen javultak, a tőzsde értéke növekedett, de ami ennél is fontosabb, hogy a szigetország lakói úgy érzik: Japán jó irányba halad.
Kérdés azonban, hogy mit szólnak majd azokhoz az intézkedésekhez, amelyeket Abe a közeli jövőben tervez megvalósítani. Ebbe az áfa- és adóemelés mellett a gazdaság deregulációja, valamint szabadkereskedelmi megállapodások aláírása is szerepel. Utóbbit főleg a mezőgazdaság nagyszámú, az LDP választói bázisának egy részét is adó, idősödő szereplője ellenzi. Abe azzal kapcsolatban is eltökéltnek tűnik, hogy nagyobb szerepet adjon a gazdasági életben és a döntéshozásban eddig többnyire mellőzött nőknek is. Elemzők szerint most lesz majd alkalom arra is, hogy a konzervatívnak mondott Abe többet mutasson nacionalista oldalából és politikájából is.
A választás nagy vesztese a tavalyig hatalmon levő Japán Demokrata Párt, amely rengeteg helyet veszített. Meglepően jól teljesített azonban a színes szereplőkkel és képregényfigurákkal megújított Japán Kommunista Párt, amelyet az Aszahi Simbun napilap szerint a választók egy része egyre jobban a Liberális Demokrata Párt ellenpólusának tekint.