Joe Biden: a Republikánus Párt nem létezik
"Republikánus Párt nincs. Bárcsak lenne. Szeretném, ha lenne Republikánus Párt. Szeretném, ha lenne valaki, akivel együtt le lehetne ülni az asztal két oldalához, meg lehetne állapodni, kompromisszumot lehetne kötni, és tudni lehetne, amikor az ember feláll az asztaltól, hogy az (a megállapodás) megszületett" - hangoztatta az alelnök a fórumon, amelynek egyik központi témája a novemberi "félidős" kongresszusi választásokra való felkészülés volt.
"Mindössze annyit kell tenniük, hogy megnézik az unió helyzetére (Barack Obama elnök január végén elmondott programbeszédére) adott választ. Hány is volt ilyen, három vagy négy?" - kérdezte Biden.
Obamának a kongresszus két házának együttes január 28-án elmondott beszédére az ellenzéki párt nevében hivatalosan Cathy McMorris Rodgers, a képviselőházi republikánus többség vezetője reagált. Ugyanakkor kinyilvánította az ügyben álláspontját az ultrakonzervatív csoportokat tömörítő Tea Party nevében Mike Lee szenátor, a 2016-os elnökjelölt-aspiránsok között számon tartott Rand Paul szenátor és Ileana Ros-Lehtinen képviselőnő is. Korábban a mindenkori ellenzéki párt részéről egy hivatalos válasz volt.
A demokratáknak 17 mandátumot kellene elhódítaniuk a republikánusoktól ahhoz, hogy visszaszerezzék a többséget a képviselőházban. Elemzők szerint erre nem túl sok az esély, mert kevés az átbillenthető választókörzet.
A demokraták támogatottsága megerősödött az amerikaiak körében, miután a képviselőházi republikánusok októberben részelegesen megbénították a szövetségi kormány munkáját, de előnyük elolvadt annak köszönhetően, hogy nagy döccenőkkel indult Obama elnök egészségügyi reformja egyes rendelkezéseinek bevezetése.
Biden elismerte, hogy az Obamacare néven emlegetett reformmal kapcsolatos súrlódások ártottak pártjának, állítása szerint az amerikaiak többsége azt akarja, hogy a törvény megmaradjon. Rámutatott, hogy a többség a demokraták oldalán áll az olyan kérdésekben, mint a hetero- és a homoszexuális házasságok egyenjogúsága, valamint a nők jogai és a gazdaság.
Az alelnök szerint a republikánusok esetleges megerősödése a képviselőházban és a szenátusban egyet jelentene a pénzügyi kérdésekben vívott kongresszusi harcok meghosszabbításával. Biden az erős középosztálynak tulajdonította Amerika meghatározó nemzetközi szerepét, ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy szűkülnek az ebbe a társadalmi kategóriába történő felemelkedés lehetőségei. Hangsúlyozta, hogy ezért a demokratáknak törekedniük kell a jövedelemkülönbségek csökkentésére.
Noha a közvélemény-kutatások jelenlegi állása szerint Hillary Clinton volt külügyminiszter 2016-ban sokkal esélyesebb lehet a Demokrata Párt hivatalos elnökjelölt címének elnyerésére, Biden nyilatkozataiban nem zárta ki, hogy maga is harcba szálljon a Fehér Házért.