Jobbközép államfő lesz Bulgáriában
Plevneliev a Gallup közvélemény-kutató előzetes felmérése (exit pollja) szerint a szavazatok 55,3 százalékát kapta a választások vasárnapi második fordulójában. Ellenfele, a Bolgár Szocialista Párt nevében induló Ivajlo Kalfin, korábbi külügyminiszter 44,7 százalékot kapott.
Plevnelievvel együtt alelnököt is választottak, aki szintén az eddigi jobbközép kormányból került ki. Margarita Popova addig a jobbközép kisebbségi kabinet igazságügyi minisztere volt. A múlt vasárnapi első fordulóban is mintegy tíz százalékkal vezetett a jobbközép Polgárok az európai Bulgáriáért (GERB) jelöltje. Vezetését megőrizte, annak ellenére, hogy a török és a muzulmán kisebbséget képviselő Mozgalom a jogokért és a szabadságért (DSZP) párt vezetője Ahmed Dogan arra szólította fel híveit, szavazzanak Kalfinra. A törökellenes indulatokra játszva Bojko Boriszov kormányfő a tegnapi döntést úgy állította be, hogy a szavazók közte és Dogan között választhatnak majd.
Sajátos, hogy az elnökválasztás előtt gyakorlatilag nem volt politikai vita az ország problémáiról, a gazdaság jelentős gondjairól, a hírhedt méretű korrupcióról. A miniszterelnök egyenesen megtiltotta emberének, hogy belemenjen a nyilvános megméretésbe, s az elnökválasztást egyfajta „társadalmi hűségpróbának” állította be.
A választás így megerősítette a jobbközép kormánykoalíciót és személyében Boriszov miniszterelnököt. Feltehetően korábbi saját jelöltjei helyett a GERB emberére szavazott az egyébként megosztott bolgár jobboldal és a szélsőjobboldal is. A részvétel meglehetősen magas volt, a jogosult 6,9 millió bolgár állampolgárnak több, mint a fele szavazott a meglehetősen szűk jogkörrel felruházott államfőre. A választások előtt Bulgáriát etnikai zavargások rázták meg: a szélsőjobboldal és az ultranacionalisták cigányellenes demonstrációkat szerveztek. Talán segítette a GERB jelöltjét, hogy a múlt héten végre úgy döntött az EU, hogy jövőre, ha korlátozottan is, de beengedi a Schengen-zónába Romániát és Bulgáriát is.