Jemenben az elnök már előre menekül

A három évtizede hatalmon lévő Ali Abdullah Száleh szerdán sietve bejelentette, 2013-ban otthagyja hivatalát, és fiát sem jelöli utódjának.

Az arab világ legszegényebb országában az ellenzék csütörtökre hívta össze a Harag napját, miután civil szervezetekkel összefogva januárban több napon át tízezreket megmozgató tüntetéseken követelte az államfő távozását. Ali Abdullah Száleh a parlament rendkívüli ülése előtt jelentette be, hogy 2013 után távozik a hatalomból „Semmi hosszabbítás, semmi örökösödésdi, semmi újraindítás” – szögezte le az államfő, akit a tüntetők a 40 százalékos munkanélküliség, a mélyszegénység – a jemeniek 40 százaléka napi két dollárnál kevesebből él – és az országban mindenhol krónikus mérteket öltő alultápláltság és éhezés miatt kárhoztatnak. Az emberek kétharmada 24 év alatti, fele írástudatlan.

Száleh a Zin el-Abidin ben Ali elnök elűzésével járó decemberi tunéziai események nyomán már tett bizonyos engedményeket: megfelezte a jövedelemadót és mintegy ötven dolláros fizetésemelést ígért a közalkalmazottaknak és a hadsereg munkatársainak. Az 1978 óta hivatalban lévő elnök – aki 1990-ben Észak- és Dél-Jemen egyesülésekor az új köztársaság vezetője is lett – mostani bejelentésével egyik januári alkotmánykiegészítési javaslatát semmisítette meg, amely szerint két év múlva még egyszer indulhatna az államfői posztért. 2006-ban egyébként egyszer már megígérte, hogy félreáll az útból, de végül mégis maradt az elnöki bársonyszékben.

Bár Száleh bejelentését az ellenzék üdvözölte, Mohammed asz-Szaadi, az Iszlamista Reform párt főtitkárhelyettese közölte, hogy ennek ellenére megtartják a csütörtökre tervezett tüntetést. Elemzők egyféle barométernek tekintik a demonstrációt: mekkora erőt képviselnek azok a jemeniek, akik követni akarják a tunéziaiak és az egyiptomiak példáját a demokratikus változások követelésében. Az ellenzék már decemberben tüntetéseket szervezett az elnök hatalomban tartásának terve ellen, de nem tudott nagy tömegeket megmozgatni. Él az a gyanú is, hogy Száleh a helyét fiának akarja átadni, aki a köztársasági gárda katonai elitalakulat főparancsnoka. A múlt heti ellenzéki tüntetésen már mintegy 16 ezren vettek részt, és egy részük Száleh távozását követelte.

Elnök a parlament előtt: csak semmi örökösödésdi
Yemeni President Ali Abdullah Saleh (3rd L) addresses the parliament in Sanaa February 2, 2011. Saleh, a key U.S. ally against al Qaeda, said on Wednesday he will not seek to extend his presidency in a move that would end his three-decade rule when his current term expires in 2013. REUTERS/Khaled Abdullah (YEMEN - Tags: POLITICS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.