Jelentősen megnőtt az illegális bevándorlók száma

Az EU szárazföldi és tengeri határainak ellenőrzését ellátó ügynökség (Frontex) adatai szerint radikálisan megnőtt azok száma, akik életüket kockáztatva, különböző lélekvesztőkön kísérelnek meg eljutni Észak-Afrikából Olaszországba. 
Január és április között mintegy 42 ezer ember próbált meg ezen a tengeri útvonalon eljutni Európába – a bevándorlók több mint fele Líbiából érkezett –, az egyéb útvonalakon érkezőkkel együtt pedig összesen 60 ezren próbáltak meg idén bejutni az EU területére. A bevándorlók jelentős része a szíriai polgárháború elől menekül, de sokan érkeznek Afganisztánból és a kelet-afrikai Eritreából is.

A Frontex adatai szerint idén eddig többen kísérelték meg a bevándorlást, mint 2011 első harmadában, amikor kezdetét vette Arab tavasz. Az elkövetkező hónapokban várhatóan hasonló ütemű lesz a növekedés, ugyanis nyáron általában többen vállalkoznak az igencsak veszélyes tengeri útra.

Szakemberek szerint nem meglepő az idei ugrásszerű növekedés, ugyanis 2013 elején a vártnál kevesebben érkeztek. „A fő líbiai útvonal olyan sokáig volt zárva, hogy a szubszaharai Afrikából kivándorlóknak évekig kellett várniuk. Így számuk folyamatosan nőtt, míg lehetőségük nyílt az indulásra" – nyilatkozta a BBC-nek Franck Duvell, az Oxfordi egyetem professzora, aki hozzátette, hogy ennek ellenére nem biztos, hogy a továbbiakban is ilyen arányú lesz a növekedés, mint mondta, ezt majd az idő és a politikai helyzet dönti el.

Olaszország a közelmúltban nemcsak a bevándorlók számára, hanem a tengerből való kimentésük költségeire is panaszkodott, ugyanis a tavaly októberi, nagyszabású Mare Nostrum mentési akció óta a tengeren való járőrözés költségei napi 300 ezer euróra emelkedtek.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.