Játszadozik a damaszkuszi rezsim
A damaszkuszi külügyminisztérium által kiadott közlemény szerint Kofi Annan volt ENSZ-főtitkár, különleges megbízott a nevével fémjelzett béketerv keretében még nem állt elő írott garanciákkal arra vonatkozóan, hogy a „felfegyverzett terrorista csoportok” beleegyeznek az erőszak megszüntetésébe. Szíriában a Basár el-Aszad elnök által is elfogadott béketerv szerint két nap múlva, április 10-én a szembenálló felek felhagynak a fegyveres erőszakkal, április 12-én pedig a tűszünt is életbe lép.
Elvben, legalábbis. A fegyvernyugvásra tett ígéretek ellenére a rezsim szombaton példa nélküli erőszaknak engedett szabad utat szerte Szíria területén. Idlib és Aleppo tartomány, illetve Hama város bombázásában becslések szerint 160 ember halt meg, erősítve azt a gyanút, hogy Aszadék nem fogják tartani magukat a béketervhez. Ezt támasztja alá az is, hogy Damaszkusz korábban már jelezte, a béketerv „rossz értelmezése” az, hogy a kormány kedden visszavonja erőit a városokból és minden lakott településről.
Ami a vasárnapi külügyi közleményt illet, az Annantól követelt írott garanciák mellett a szíriai rezsim biztosítékokat követel Katartól, Szaúd-Arábiától és Törökországtól is arra, hogy ők nem fegyverzik fel és látják el utánpótlással Aszad ellenzékét. (Egy nemrég Isztambulban tartott konferencián megálapodás születettt arról, hogy Szaúd Arábia és az Öböl-menti államok milliárdos alapot hoznak létre azért, hogy az ellenzéki Szabad Szíriai Hadsereg katonái állandó fizetést kapjanak. A csúcstalálkozón – amelyen az Egyesült Államok is képviseltette magát – a Szíriai Nemzeti Tanácsot a közel-keleti ország legitim politikai képviselőjének ismerték el.)
Megfigyelők szerint ezekkel az igényekkel Damaszkusz célja inkább az, hogy térdre kényszerítse az ellenzéket, semhogy egyenlő partnerként üljön vele tárgyalóasztalhoz. A rezsim a fentieken túl ennek jegyében követeli, hogy az ellenzék szüntesse be az erőszakot, adja át fegyvereit, és állítsa vissza a kormányzati fennhatóságot a jelenleg általa ellenőrzött területeken – nyugati körökben így egyre több a kétség, hogy Aszadék tartják-e magukat ígéreteikhez, és főleg, a béketervhez.