Japán tiltakozott felségvizei megsértése miatt
A japán parti őrség vasárnap este talált rá a két kínai hajóra a japánul Szenkakunak, kínaiul Tiaojünek (Diaoyu) nevezett szigetcsoport közelében. Miután a hajók többszöri felszólítás ellenére sem távoztak, a japán kormány tiltakozását fejezte ki a Pekingnél – mondta Kavamura Takeo kormányszóvivő, „rendkívül sajnálatosnak” minősítve az esetet.
A lakatlan szigetcsoport Tokiótól mintegy kétezer kilométerre délre található. Halban gazdag vizek övezik, és feltételezések szerint földgáz- és kőolajlelőhelyek is találhatók a közelében.
Japán és Kína hosszú idő óta vitában áll egymással amiatt, melyiküket illeti meg a fennhatóság a Kelet-kínai-tengerben fekvő szigetcsoport felett. Pekingi álláspont szerint a szigetek az ókor óta Kínához tartoznak. A Kína elleni győztes háborút követően, 1895-ben Japán a saját területéhez csatolta a szigeteket, azzal az érvvel, hogy egyetlen állam sem jelentette be hivatalosan igényét rájuk. A második világháború után, 1972-ig az Egyesült Államok igazgatása alá tartozott a szigetcsoport.
Legutóbb 2004-ben közelítette meg a szigeteket kínai hajó. A mostani incidens néhány nappal azelőtt történt, hogy japán, kínai és dél-koreai vezetők háromoldalú csúcstalálkozót tartanak Japánban.