Japán kap még egy pajzsot
Helyszín egyelőre még nincs, de új rakétavédelmi rendszert építenek ki Japánban az amerikaiak az észak-koreai nukleáris fenyegetés ellen – erről született megállapodás Leon Panetta amerikai védelmi miniszter és japán kollégája, Morimoto Szatosi egyeztetésein Tokióban. Az Egyesült Államoknak jelenleg hadihajókon van egy megfigyelőrendszere a régióban, és ha a japán szárazföldön felállítják az újat, az lehetőséget teremt ennek a mobilizálására.
Bejelentésében Panetta sietve hangsúlyozta, hogy az új amerikai rakétavédelmi rendszer nem Kína ellen irányul, egyedüli célja a védelem egy esetleges észak-koreai atomfenyegetéstől. Tokió évek óta együtt dolgozik Washingtonnal a nukleáris fenyegetés elhárításán, és több szárazföldi és tengeri rakétaindító bázisa is van már. Az új rendszert valahol Dél-Japánban építik ki, de az biztos, hogy nem Okinava szigete lesz a helyszín.
Panetta megjegyzése ellenére Kínában valószínűleg meglehetős ingerültséggel veszik tudomásul az új rakétavédelmi rendszerről szóló bejelentést, ugyanúgy, ahogy Oroszországot sem nyugtatja meg túlságosan, hogy a Kelet-Európában kiépítendő rakétapajzs kizárólag Irán ellen irányul. Panetta szerint egyébként az új rendszer nemcsak Japán, hanem az Egyesült Államok területét is képes megvédeni az észak-koreai fenyegetéstől. Phenjan a tavasszal vágott bele egy 850 millió dolláros rakétakísérletbe, a rakéta azonban a halak nagy örömére egy perccel kilövés után a tengerbe zuhant, és magával vitte a hullámsírba Ragyogó Csillagot, a rajta lévő műholdat is.