Japán elengedte a kínai hajóskapitányt
A szigetország kormánya ugyan azt nyilatkozta, hogy az ügyészség maga döntött a szabadon bocsátásról, a két ország fagyosra fordult kapcsolata azonban feltétlenül befolyásolta a határozatot. A halászhajó teljes legénységét azután vették őrizetbe, hogy szeptember 7-én összeütközött a japán parti őrség naszádjaival. Az incidens a Kelet-kínai tengeren, Szenkaku (kínaiul Diaoyu) lakatlan szigetek közelében történt, amely japán álláspont szerint az ország része, de Kína – és Tajvan is – igényt tart az azt környező területekre, mivel az nem csak halászati szempontból, hanem geopolitikailag, és a tenger alatt található, számottevő mennyiségű energiahordozó miatt is nagy jelentőséggel bír.
A halászhajó legénységét egy héttel a letartóztatás után ugyan elengedték, de a kapitányt továbbra is őrizetben tartották. Ez pedig kemény üzengetést váltott ki mind kínai mind pedig japán oldalon, az addig javulgató kétoldalú kapcsolatok pedig egyik pillanatról a másikra többéves mélypontra zuhantak. Kína a múlt hétvégén beszüntetett minden miniszteri illetve magas szintű tárgyalást Japánnal, és hírügynökségi értesülések szerint a mobiltelefon és akkumulátor-gyártáshoz elengedhetetlen ritkaföldfém-ásványok japán exportját is befagyasztotta. Kínai utazási irodák elkezdték visszamondani japán útjaikat, a feszülő viszony újabb elemeként pedig pénteken Kínában négy japán állampolgárt vettek őrizetbe azzal, hogy azok katonai objektumokat fényképeztek.
A hajóskapitány elengedésének bejelentésére egyébként közvetlenül azután került sor, hogy New York-ban, az ENSZ-közgyűlés margóján Barack Obama amerikai elnök külön-külön találkozott mind a kínai mind pedig a japán miniszterelnökkel. Az USA szerepét így is csak találgatni lehet az ügyben, de az biztos, hogy a pénteki japán döntéssel egyelőre csak a legkönnyebben kihúzható tüskét sikerült eltávolítani a japán-kínai politikai kapcsolatokból.
Pekingben a kínai külügyi szóvivő, Csiang Jü (Jiang Yu) máris közölte, hogy a kínai kormány charter gépet küld a halászhajó eddig „illegálisan fogva tartott” hajóskapitányáért.
Kína komoly diplomáciai ellenlépéseket foganatosított, s rendkívül erélyesen tiltakozott a történtek miatt. Legutóbb a jelenleg New Yorkban tartózkodó Ven Csia-pao (Wen Jiabao) kínai kormányfő jelentette ki, hogy az elmérgesedett helyzetért teljes mértékben Tokiót terheli a felelősség, s ha nem változtat a magatartásán, számolnia kell további következményekkel.