Japán elengedte a kínai hajóskapitányt

Az utóbbi napok feszült üzengetését követően némiképp enyhülhet a japán-kínai viszony, miután a japán ügyészség ügy döntött, hogy elengedi a két hete elfogott kínai halászhajó kapitányát. Az USA szerepét így is csak találgatni lehet az ügyben, Barack Obama amerikai elnök azonban mind a kínai mind pedig a japán miniszterelnökkel találkozott a bejelentés előtt.

A szigetország kormánya ugyan azt nyilatkozta, hogy az ügyészség maga döntött a szabadon bocsátásról, a két ország fagyosra fordult kapcsolata azonban feltétlenül befolyásolta a határozatot. A halászhajó teljes legénységét azután vették őrizetbe, hogy szeptember 7-én összeütközött a japán parti őrség naszádjaival. Az incidens a Kelet-kínai tengeren, Szenkaku (kínaiul Diaoyu) lakatlan szigetek közelében történt, amely japán álláspont szerint az ország része, de Kína – és Tajvan is – igényt tart az azt környező területekre, mivel az nem csak halászati szempontból, hanem geopolitikailag, és a tenger alatt található, számottevő mennyiségű energiahordozó miatt is nagy jelentőséggel bír.

A halászhajó legénységét egy héttel a letartóztatás után ugyan elengedték, de a kapitányt továbbra is őrizetben tartották. Ez pedig kemény üzengetést váltott ki mind kínai mind pedig japán oldalon, az addig javulgató kétoldalú kapcsolatok pedig egyik pillanatról a másikra többéves mélypontra zuhantak. Kína a múlt hétvégén beszüntetett minden miniszteri illetve magas szintű tárgyalást Japánnal, és hírügynökségi értesülések szerint a mobiltelefon és akkumulátor-gyártáshoz elengedhetetlen ritkaföldfém-ásványok japán exportját is befagyasztotta. Kínai utazási irodák elkezdték visszamondani japán útjaikat, a feszülő viszony újabb elemeként pedig pénteken Kínában négy japán állampolgárt vettek őrizetbe azzal, hogy azok katonai objektumokat fényképeztek.

A hajóskapitány elengedésének bejelentésére egyébként közvetlenül azután került sor, hogy New York-ban, az ENSZ-közgyűlés margóján Barack Obama amerikai elnök külön-külön találkozott mind a kínai mind pedig a japán miniszterelnökkel. Az USA szerepét így is csak találgatni lehet az ügyben, de az biztos, hogy a pénteki japán döntéssel egyelőre csak a legkönnyebben kihúzható tüskét sikerült eltávolítani a japán-kínai politikai kapcsolatokból.

Pekingben a kínai külügyi szóvivő, Csiang Jü (Jiang Yu) máris közölte, hogy a kínai kormány charter gépet küld a halászhajó eddig „illegálisan fogva tartott” hajóskapitányáért.

Kína komoly diplomáciai ellenlépéseket foganatosított, s rendkívül erélyesen tiltakozott a történtek miatt. Legutóbb a jelenleg New Yorkban tartózkodó Ven Csia-pao (Wen Jiabao) kínai kormányfő jelentette ki, hogy az elmérgesedett helyzetért teljes mértékben Tokiót terheli a felelősség, s ha nem változtat a magatartásán, számolnia kell további következményekkel.

 

A japán ügyészség szerint a kapitány elengedéséről szóló döntésben szerepet játszott, hogy tekintettel voltak a kínai-japán kapcsolatokra
Japanese Coast Guard crew disembark Zhan Qixiong (C), captain of a Chinese fishing boat, at Ishigaki port on the southern Japanese island of Ishigaki September 8, 2010. Japan on Monday freed the crew of a Chinese fishing boat held last week in disputed waters, leaving unclear what will become of the arrested captain at the centre of a territorial rift between the two neighbours. Picture taken September 8, 2010. REUTERS/Okinawa Times/Handout (JAPAN - Tags: POLITICS MARITIME IMAGES OF THE DAY) FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS. JAPAN OUT. NO COMMERCIAL OR EDITORIAL SALES IN JAPAN. THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. IT IS DISTRIBUTED, EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.