Japán dokk bukkant fel az amerikai partoknál
A húsz méter hosszú dokkon lévő tábla alapján a szerkezet az Észak-Japánban lévő Misawa kikötőből származik, innen egyébként még két dokk szakadt el. A szerkezet 8050 kilométert utazott, mire tizenöt hónap alatt elérkezett az amerikai partokhoz.
A dokkot először egy nagy bárkának nézték. Miután észlelték a tárgyat, Oregon szenátora, Ron Wyden azonnal felszólította a hatóságokat, hogy kövessék nyomon az útját, ugyanis az olyan nagy, hogy veszélyezteti a hajókat és a szörfözőket is.
A betonból, fémből és gumiabroncsból álló szerkezet tele volt tengeri csillaggal és kagylókkal, mire megérkezett az Oregon állambeli Portland partjaihoz. Még olyan növények is voltak rajta, amelyek Japánból érkeztek. A sok idegen organizmus az oregoni egyetem egyik kutatója szerint valós veszélyt is jelenthet a helyi élővilágra.
A 165 tonnás dokk ugyan nem radioaktív, a rendőrség azonban nem enged senkit a közelébe addig, amíg a hatóságok el nem döntik, hogy mi legyen vele. Állítólag két lehetőség van. Az egyik, hogy elszállítják a parttól, és valahol megszabadulnak tőle, a másik, hogy már a parton szétszedik. A táblát viszont mindenképpen elrakják. A misawai kikötő mindenesetre kijelentette, nem kéri vissza. A helyi lakosok ugyan nem mehetnek közel hozzá, a part közelében állandóan dugó van, mert mindenki látni akarja.
A szakértők szerint a következő hónapokban még egy csomó hasonló tárgyat vethet partra a víz, egyes számítások szerint ugyanis még körülbelül egymillió tonna hulladék úszhat a vízben. Áprilisban az amerikai parti őrség már elsüllyesztett egy japán hajót, amely legénység nélkül jutott el Alaszka partjaiig. Egy hónappal később egy motortulajdonos azonosította Harley-Davidsonát, amely a cunami után 6400 kilométerrel arrébb, Kanadában bukkant fel.