Japán csúcstalálkozón rendezné a déli Kuril-szigetek sorsát

A kérdés a legfőbb oka annak, hogy Oroszország, illetve a Szovjetunió és Japán a második világháború óta nem kötött békeszerződést egymással.

Tokió abban reménykedik, hogy hamarosan japán-orosz csúcstalálkozón enyhíthetik a déli Kuril-szigetek kapcsán a két ország között ismét kiéleződött területi vitát. Mindezt a tokiói kormány szóvivője közölte kedden.

Medvegyev hidegháborús szovjet állomásokat is fotózott Kunasiron, a Kuril-szigetek legdélebbere eső területén
REFILE - ADDING ADDITIONAL INFORMATION Russia's President Dmitry Medvedev takes pictures near Soviet-made Cold War-era defense turrets, during his visit to Kunashiri Island, one of four islands known as the Southern Kuriles in Russia and Northern Territories in Japan, November 1, 2010. The islands were seized by the Soviet Union after it declared war on Japan in the closing days of World War Two, forcing about 17,000 Japanese residents to flee. A dispute over the islands in the Pacific has prevented Russia and Japan from signing a peace treaty ending World War Two and overshadowed relations for more than 60 years. REUTERS/Ria Novosti/Kremlin/Mikhail Klimentyev (RUSSIA - Tags: POLITICS MILITARY) THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. IT IS DISTRIBUTED, EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS

Az előzményekhez tartozik, hogy Dmitrij Medvegyev orosz államfő a sorozatos tokiói figyelmeztetések ellenére hétfőn a déli Kuril-szigetek egyikére, a Hokkaidótól alig 16 kilométernyire lévő Kunasirra látogatott. Személyében orosz vezető először kereste fel a vitatott területet a II. világháború vége óta. Japán azonnal tiltakozott a vizit miatt. Maehara Szeidzsi külügyminiszter kedden bejelentette: kérte a szigetország moszkvai nagykövetét, hogy ideiglenesen térjen haza konzultációra.

A Kamcsatka és Hokkaido között 1300 kilométer hosszan húzódó, 56 szigetből és lakatlan sziklából álló szigetcsoport négy szigetének - Iturup, Kunasir, Sikotan és Habomai - rendezetlen kérdése a legfőbb oka annak, hogy Oroszország, illetve a Szovjetunió és Japán a második világháború óta nem kötött békeszerződést egymással. 

A Szovjetunió a második világháború utolsó heteiben, már a japán kapituláció bejelentése után foglalt vissza Japántól területeket - Szahalin déli részével együtt -, de elfoglalt négy olyan déli szigetet is, amelyek a többitől eltérően sohasem tartoztak Oroszországhoz, s amelyek főként ásványi kincseik és a környező vizek halbősége miatt fontosak. Noha a status quót nemzetközi szerződések is rögzítik, Japán a négy szigetet saját Északi Területeinek tekinti.

A japán kormányszóvivő keddi nyilatkozatában reményét fejezte ki, hogy a november közepén Jokohamában sorra kerülő APEC-értekezlet keretében a két ország vezetője külön találkozót tart egymással. Dmitrij Medvegyev orosz elnök jelen lesz az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködési Szervezet (APEC) csúcstalálkozóján.

Japán sajtóértesülések szerint az Egyesült Államok Tokió pártjára állt a kiéleződött területi vitában. Az újságok ezzel kapcsolatban a washingtoni külügyminisztérium szóvivőjét idézték.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.