Megindult az izraeli kivonulás Gázából
Megkezdte a kivonulást a gázai övezetből az izraeli hadsereg, miután a Hamasz és a többi palesztin fegyveres csoport egy hétre szóló tűzszünetet jelentett be. Utóbbi döntést a palesztin csoportok damaszkuszi tanácskozásán hozták - közölték egybehangzóan a Hamasz és az Iszlám Dzsihád szóvivői, akik azt is követelik: Izrael nyissa meg az övezet összes határátkelőjét. Vasárnap legalább tizenhét rakétát lőttek ki Izrael felé palesztin fegyveresek a Gázai övezetből, kettőt saját tűzszüneti bejelentésük után. Az izraeli légierő visszalőtt a rakétakilövő helyek felé, és a gázai Beit Lahíjából is lövöldözésről érkezett hír.
Az izraeli hadsereg szerint egyelőre részleges visszavonulásról van szó. Ehud Olmert miniszterelnök vasárnap este azt közölte: minél előbb szeretnék befejezni a kivonulást. Erre a kormányfő szerint akkor kerülhet sor, amikor Izrael és Gáza között a helyzet stabilizálódik. Újra megnyílt a január 3-án lezárt út az övezet északi és déli része között. Szemtanúk szerint a harckocsik az övezet északi és keleti határán, még palesztin területen foglaltak el új állásokat. Az izraeli Tízes Csatorna a határ felé tartó harckocsikat és mosolygó katonákat mutatott. Fotósok a győzelem V betűjét felmutató katonák csoportjait látták. A Ynet izraeli hírportál szerint a katonák egy része csalódott, amiért „ilyen hamar” véget ért a hadművelet, mert szerintük többet tehettek volna a Hamasz elpusztításáért. Eközben palesztinok ezrei merészkedtek ki az utcékra, hogy megkeressék rokonaikat, vagy megnézzék, mi maradt otthonukból. Állítólag a Hamasz-rendőrei is hamar nekiláttak a forgalomirányításnak Gázaváros utcáin. Palesztin mentősök több mint 95 holttestet emeltek ki a romok közül Beit Lahíjában, legtöbbjük feltehetően Hamasz-fegyveres volt.
Ehud Olmert a vasárnap hajnalban életbe lépett egyoldalú tűzszünet bejelentésekor közölte: ha a Hamasz továbbra is rakétákkal lövi Izraelt, erővel fognak válaszolni. Olmert a vasárnapi kormányülés elején kijelentette: "A Hamasz ma reggel ismét bebizonyította, hogy a tűzszünet törékeny és percről percre újra kell értékelni." A kormányfő megismételte: Izrael nem a gázaiak ellen vívott háborút, de azt is kijelentette Iránra utalva, hogy ha Izrael ellenségeinek továbbra is van kedve háborúzni, Izrael készen áll. Olmert elmondta: az offenzíva teljes mértékben elérte célját. A Hamasz katonailag és az infrastruktúráját tekintve is súlyos károkat szenvedett.
Benjámin Ben Eliezer izraeli infrastruktúra-miniszter, a biztonsági kabinet tagja úgy nyilatkozott, hogy minden bizonnyal lesznek "elszigetelt incidensek". "Legalább 2-3 napra van szükség, hogy a harcok teljesen megszűnjenek és a Hamasz megértse, hogy átléptünk egy új forgatókönyvbe" - mondta a miniszter.
Pár órával az egyoldalú izraeli tűzszünet kezdete után a Hamasz bejelentette: más palesztin fegyveres csoportokkal együtt egy hetes tűzszünetet hirdetnek és követelik a gázai határátkelők megnyitását. A Hamasz korábban még harcos volt, vasárnap délelőtt még kijelentette: akkor is folytatódik a "szembenállás" a Gázai övezetben, ha Izrael egyoldalú tűzszünetet hirdet.
Elégtelennek nevezte az izraeli egyoldalú tűzszünetet a Kairóban tárgyaló Mahmud Abbasz palesztin elnök, a Hamasz riválisának, a Fatah mozgalomnak a vezetője. "A tűzszünet fontos, szükséges, de elégtelen. Teljes egészében vissza kell vonni az izraeli csapatokat a Gázai övezetből, és újra meg kell nyitni az átjárókat, hogy lehetővé tegyék a segélyek eljutását a gázai palesztin néphez" - szögezte le Abbasz Hoszni Mubarak egyiptomi elnökkel való megbeszélései után.
Nem érte el minden célját az izraeli hadsereg – érvel a Haarec izraeli napilap honlapján megjelent elemzésében Aluf Benn. Az újságíró szerint a Hamasz nemzetközi legitimitást és szimpátiát nyert az elmúlt hetekben, és még mindig ők az urak a Gázai övezetben. Benn szerint a 2006os libanoni háború sikertelensége és a botrányok miatt megtépázott Olmertnek nagy „visszatérést” jelentett a gázai offenzíva, és ha nem ítélik el az ellene felhozott vádakban, akkor később még újra próbálkozhat a politikai porondon is. Benn arra is felhívta a figyelmet, hogy Cipi Livni külügyminiszter legalább már egy hete érvelt a kabinetben az egyoldalú tűzszünet mellett, amit végül Ehud Barak védelmi miniszter is támogatott. Most úgy tűnik, Olmertet is sikerült meggyőzni.
Minicsúcs Sarm-es-Sejkben
Egyiptom volt a házigazdája vasárnap, az Izrael által egyoldalúan meghirdetett tűzszünet első napján annak a nemzetközi minicsúcsnak, amelynek célja a gázai tartós tűzszünet és az övezet újjáépítésének ösztönzése. Az esemény két társelnöke Hoszni Mubarak egyiptomi és Nicolas Sarkozy francia elnök. Németország, Spanyolország, Franciaország, Nagy-Britannia, Olaszország, Csehország, Törökország és Jordánia állam- illetve kormányfői vettek rajta részt, jelen volt Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár is.
Mubarak elnök az értekezleten további nemzetközi támogatást kért az egyiptomi tervezethez a gázai övezeti erőszak tartós megszűnése érdekében, "hogy megszilárduljon a tűzszünet, s egy következő szakaszban megvalósuljon az izraeli csapatok kivonása Gázából, visszatérés a fegyverszünethez, az átkelőhelyek megnyitása és a blokád feloldása". Hozzátette, hogy Egyiptom - egy még nem rögzített időpontban - otthont ad egy másik nemzetközi találkozónak is, amelyen "a Gáza újjáépítéséhez szükséges erőforrások összegyűjtéséről" lesz szó.
Sarkozy a megbeszélések után Mubarakkal és több európai államfővel tartott sajtóértekezletén azt hangoztatta, hogy Izraelne távoznia kell Gázából, ha a Hamasz abbahagyja a rakétatámadásokat. "Mi (európai vezetők) most elmegyünk Izraelbe, és megmondjuk, hogy Izrael mellett állunk a biztonsághoz való jogának garantálásában, de most arra van szükség, hogy Izrael világosan jelezze: ha a rakéták leállnak, az izraeli hadseregnek távoznia kell Gázából - mondta. - Nincs más megoldás a béke érdekében." Ehud Olmert izraeli kormányfő vasárnap estére vacsorára hívta meg Jeruzsálembe a sarm-es-sejki csúcson részt vevő hat európai állam vezetőit.
Az izraeli ellenzék szerint nem kell szünet
Szilvan Salom, a jobboldali ellenzéki Likud egyik vezetője viszont elítélte az egyoldalú tűzszünetet, mondván, hogy ezzel Izrael semmit nem ért el abból, ami a december 27-én megindított offenzíva célkitűzése volt.
"Nem múlt el a rakétatámadások fenyegetése, a Hamász továbbra is hozzájut a csempészett fegyverekhez, mert csak Egyiptom ellenőrzi azt, ami a Gázai övezettel való határán történik és láttuk már, hogy milyen az, amikor csak az egyiptomiak munkálkodnak" - mondta Salom, aki egyben azt is szemére vetette az Olmert-kormánynak, hogy továbbra sem szabadították ki a 2006 óta a Gázai övezetben a Hamasz által fogva tartott Gilád Salit tizedest.
A gázai offenzíva kezdete óta a jobboldali ellenzék általában tartózkodott a kormány bírálatától "a nemzeti konszenzus nevében".