Izrael vesztésre áll Washingtonban
A bizalmas okumentum tartalmát a Tízes csatorna izraeli tv ismertette csütörtökön. Felvételeket is bemutatott a Nadav Tamír bostoni konzul által írt nyelvű dokumentumról.
Meglepően kemény hangú írásban a diplomata arra figyelmeztet, hogy az Egyesült Államok és Izrael közötti nyilvános nézeteltérések aláássák Izrael egyesült államokbeli támogatottságát. A Barack Obama elnök és az izraeli kormány között érzékelhető szembenállás nehéz helyzetbe hozza az amerikai zsidó közösséget, a konfrontáció "sokakat eltávolít Izraeltől" - állítja Tamír.
Az Egyesült Államok Izrael legfontosabb szövetségese; Washington hagyományosan politikai támogatást nyújt, és minden évben nagy összegű segélyt folyósít a zsidó államnak.
Gyakorlatilag állandósultak a nézeteltérések Jeruzsálem és Washington között, amióta március utolsó napján Izraelben hivatalba lépett az új, Benjámin Netanjahu vezette jobboldali kormány. Netanjahu csak nagy sokára tett eleget annak a washingtoni követelésnek, hogy ismerje el egy jövőbeli palesztin állam létjogosultságát, és akkor is a palesztinok számára elfogadhatatlan feltételekhez kötötte az államalakítást.
Folytatódik a vita a zsidó telepek bővítéséről is. A Háárec című izraeli lap szerint George Mitchell, Obama elnök különmegbízottja múlt heti jeruzsálemi tárgyalásain azt kérte Izraeltől, egy évre fagyasszák be a ciszjordániai telepek bővítését. Netanjahu azonban természetes demográfiai növekedésre hivatkozva folytatni kívánja az építkezéseket.
A hétvégén két héten belül immár másodszor rendelték be a washingtoni külügyminisztériumba Michael Oren izraeli nagykövetet. Az amerikai kormány ezúttal két kelet-jeruzsálemi palesztin család kitelepítése ellen tiltakozott. Hosszú ideje nem volt ekkora szakadék az izraeli és az amerikai vezetés álláspontja között.