Izrael nem enged az arab atomfelhívásnak
Izrael úgy vélekedik: ez a kezdeményezés megakadályozhatja azt, hogy tényleges előrelépés legyen a közel-keleti régióban megvalósítandó fegyverkorlátozási intézkedések terén. A NAÜ hétfőn kezdődött bécsi közgyűlésén Saul Chorev, az Izraeli Atomenergia Szervezet főigazgatója mélyen elítélte azokat a „folytonos és szinte beteges erőfeszítéseket”, amelyek Izrael megbélyegzésére irányulnak. Izrael szerint a tervezett határozat nem más, mint egy politikai manőver a zsidó állam létét megkérdőjelező ellenségei részéről csupán azért, hogy eltereljék a figyelmet a közel-keleti régió valódi veszélyt jelentő szereplőiről, Szíriáról és Iránról. „Irán megállíthatatlanul folytatja a nukleáris fegyverkezést, miközben teljesen figyelmen kívül hagyja a nemzetközi közösség által hozott, rá vonatkozó határozatokat” - húzta alá Chorev.
Az Egyesült Államok elsősorban amiatt aggódik, hogy az arab javaslat meghiúsíthatja azt a konferenciát, amelyet egyiptomi kezdeményezés alapján, 2012-ben terveznek összehívni azért, hogy előrelépjenek egy tömegpusztító fegyverektől mentes közel-keleti övezet létrehozása felé. Washington és szövetségesei az arab államokat így a javaslat visszavonására szólították fel. Izrael álláspontja alapvetően az, hogy addig nem veszi fontolóra az atomsorompó-szerződéshez való csatlakozást, amíg nem valósul meg a teljes közel-keleti béke.
Az NPT 1970-ben lépett hatályba, és összesen 189 állam ratifikálta. Ami az atomhatalmakat illeti, Izrael, India és Pakisztán nem írta alá a szerződést, és ugyan Észak-Korea ezt 1985-ben megtette, ám később megszegte az egyezményt, s 2003-ban végül kilépett belőle.