Izrael leállítja a telepbővítéseket, de nem szó szerint

A megszállt Ciszjordániában lévő telepek bővítésére vonatkozó tízhónapos moratóriumot nem úgy kell érteni, hogy teljesen leállnak az építkezések - jelentette ki a kormányzó Likud párt egyik minisztere.

"Nem igazi befagyasztásról van szó. Nem arról döntöttünk, hogy az életnek meg kell állnia a telepeken, hanem csak arról, hogy bizonyos korlátokat szabunk az építkezéseknek" - mondta Zeév Benjámin Begin tárca nélküli miniszter, a moratórium alkalmazásával megbízott tárcaközi bizottság tagja egy csütörtök esti tel-avivi rendezvényen.

A tíz hónap alatt legalább tízezer új lakóval gyarapszik a telepek 300 ezer fős közössége - mondta Begin, akinek kijelentéséről a rádió pénteken számolt be.  Benjámin Netanjahu vasárnap kilátásba helyezte, hogy a kormánya által elhatározott tízhónapos moratórium lejártával felújítják az építkezéseket a ciszjordániai zsidó telepeken. "Világosan megmondtuk, hogy a tíz hónap lejártával az építkezés folytatódik" - mondta a kormány ülésén a miniszterelnök.

"Ez egy egyszeri és ideiglenes döntés, nincs szó korlátlan befagyasztásról" - mondta Netanjahu, mondandóját a Palesztin Hatóságnak címezve, amely a ciszjordániai telepek építésének teljes befagyasztását követeli a békefolyamat újraindításának előfeltételeként.  A kormányfő kabinetje 28 millió dollár értékben pótlólagos hitelekkel akar támogatni a megszállt Ciszjordániában több telepet, ahol 110 izraeli él - közölte csütörtökön egy szóvivő. Izraeli katonák álmából felverve letartóztatták annak a palesztin mozgalomnak a vezetőjét, amely a legkitartóbb a Ciszjordániát Izraeltől elválasztó kerítés építése elleni tiltakozásban - közölték ezzel párhuzamosan pénteken a mozgalom hívei.

Több tucatnyi katona csütörtökön virradat előtt betört a 38 éves, tanár foglalkozású Abdullah Abu Rahme házába Bilin faluban, és elvitte őt. Az akció része annak a nemrég kezdett kemény izraeli kampánynak, amelynek keretében fel akarják számolni az öt évvel ezelőtt megalakult mozgalmat. Rahme mozgalma az utolsó Ciszjordániában, amely komoly zavargást tud kelteni. Tagjai 2005 óta minden pénteken kivonulnak a faluhoz közeli kerítésszakaszhoz, amellyel Izrael elkerítette a település földjeinek 60 százalékát. Előfordult, hogy fához láncolták magukat. Akcióikkal elnyerték Jimmy Carter volt amerikai elnök, Desmond Tutu dél-afrikai érsek és több izraeli békeaktivista elismerését. Két évvel ezelőtt a közeli Naalin falu lakói hasonló mozgalmat indítottak.

A tüntetők között vannak erőszakosak is, akik rendszeresen kővel dobálják meg az izraeli katonákat. A katonák pedig könnygáz, hanggránát bevetésével válaszolnak, illetve gumibevonatú lövedéket, ritkán éleslőszert lőnek ki rájuk. A négy év alatt ilyen összecsapásokban meghalt a falvak hat lakosa, és több száz megsebesült. Összességében jóval kisebb mértékben katonák is megsérültek. Egy katona elvesztette egyik szemét.

Izrael törvénytelennek tekinti, zavargásnak minősíti ezeket a tiltakozásokat, nem pedig békés tüntetéseknek. A zsidó állam indoklása szerint azért építette fel ezt az általában valóban kerítésből, elkerülő utakból, kamerákból, egyes helyeken falszakaszokból álló kerítést, hogy megakadályozza palesztinok támadásait, beleértve ebbe az öngyilkos merényleteket is. A palesztinok szerint viszont Izrael a kerítéssel elkobozza földjeiket, hiszen annak nyomvonala egyes helyeken mélyen benyúlik a megszállt területre.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.