Izrael hallgat a kínzásokról
A bizottság 16 független szakértője - akik azért gyűltek össze Genfben, hogy a polgári és politikai jogok nemzetközi egyezményének megvalósítását értékelje Izraelben és a palesztin területeken - hiába tette fel a kérdéseket az izraeli küldöttségnek. Izraelt felkérték arra is, adjon átfogóbb információkat arról, hogy az állam milyen törvényi intézkedéseket tervez belső jogrendszerében a kínzás, valamint más kegyetlen, embertelen vagy megalázó büntetések és bánásmód teljes betiltására.
Malkeil Blasz izraeli főügyészhelyettes biztosította a nemzetközi szakértőket arról, hogy "az alaptörvény tiltja a kínzás minden formáját", mielőtt szóba kerülne "a kényszerűség elve". Arra nem tért ki, hogy Izrael alkalmazott-e már kínzást, és hogy ennek az elvnek az alapján lehet-e ilyen eszközöket alkalmazni. A kényszerűség elve sürgős esetekben, vagy haladéktalan cselekvés szüksége esetén merül fel - mondta az izraeli főügyészhelyettes, példaként említve az olyan esetet, hogy egy pokolgép robbanhat néhány napon belül, és nincs más gyakorlati módja a semlegesítésének. "Meg kell védenünk az ártatlan civileket" - hangsúlyozta.
"Izrael soha nem fog válaszolni a kínzásokkal kapcsolatos kérdésre, tekintve, hogy ezek az információk titkosítottak" - mondta Bana Shoughry-Badarne, egy civil szervezet, a kínzásellenes bizottság szóvivője. "Reméljük, hogy a tanács ajánlásaiban kérni fogja Izraelt, hogy tárja fel az összes olyan kihallgatást, amelyekben a "kényszerűség elvét" alkalmazták, és független vizsgálatot javasol minden konkrét esetre - mondta a szóvivő. A civil szervezet 160 panaszt nyújtott be Izrael ellen kínzások miatt 2005 és 2009 között, és húszat az idei esztendő kezdete óta.
Az ENSZ Emberi Jogi Bizottsága várhatóan július 30-án teszi közzé végleges állásfoglalását.