Izrael és az USA egy oldalon állnak
– Kijelenthetjük, hogy most ugyanazon az oldalon állunk. Mindketten befolyásolni akarjuk Irán döntését az atomfejlesztésről – mondta Hillary Clinton, aki ázsiai és közel-keleti körútjának utolsó állomásán érkezett Izraelbe, ahol találkozott Simon Peresz elnökkel és Benjamin Netanjahu miniszterelnökkel.
Clinton elmondása szerint Peresszel „konkrét lépésekről” is tárgyaltak, hogy „még nagyobb nyomást tudjanak gyakorolni Teheránra.” Habár az amerikai külügyminiszter hangsúlyozta, csak diplomáciai megoldások jöhetnek szóba. –Az iráni vezetőknek még mindig megvan a lehetőségük, hogy jó döntést hozzanak. Minden Iránon múlik- mondta Clinton, de hozzátette, az USA minden lehető eszközt felhasznál majd arra, hogy megakadályozza az iráni atomfegyver-fejlesztést.
A hat nagyhatalom (az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt tagja és Németország) múlt hónapban tárgyalt utoljára Iránnal, de a moszkvai találkozó áttörés nélkül ért véget. A hatok azt akarják elérni, hogy Irán hagyjon fel a húsz százalékos dúsítottságú urán előállításával, a már meglévő készletet exportálja, és állítsa le földalatti urándúsító létesítményét.
Teherán azonban továbbra is azt állítja, nukleáris fejlesztései békés célúak. A nagyhatalmak követeléseiért cserébe pedig azt kéri, szüntessék meg az országot sújtó szankciókat, többek között a július 1-jén életbe lépett olajembargót.
Clinton a szír válság megoldási lehetőségeiről is tárgyalt. A megbeszéléseket követő sajtótájékoztatón az amerikai külügyminiszter kijelentette, gőzerővel dolgoznak egy olyan ENSZ-határozaton, amelynek végre valódi következményei lesznek. Clinton vasárnap Kofi Annannal is találkozott, mielőtt az ENSZ-megbízott Moszkvába utazott volna tárgyalni Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Szó volt köztük állítólag az ENSZ-megfigyelők missziójának meghosszabbításáról is. A megfigyelők küldetése elméletileg pénteken jár le, de munkájukat a veszélyes helyzetre hivatkozva már egy ideje felfüggesztették.
Az amerikai külügyminiszter Egyiptommal kapcsolatban is megnyugtatta az izraeli vezetőket. Izrael ugyanis egyre nagyobb nyugtalansággal figyeli az iszlamisták hatalomátvételét a környező országokban, főleg Egyiptomban. Clinton viszont arról tájékoztatta Pereszt és Netanjahut, hogy Mohamed Morszi új egyiptomi elnök nem fogja felrúgni a békemegállapodást. Clinton megpróbálta meggyőzni arról is az izraeli vezetést, hogy az arab tavaszt ne veszélynek, hanem lehetőségnek tekintsék.