Izrael a végső leszámolásra készül
Izrael megkezdte a tartalékosok bevetését a Gázai övezetben. Avi Benajahu, az izraeli hadsereg szóvivője közölte vasárnap este egy izraeli tévécsatornának adott nyilatkozatában, hogy a hadsereg aznap megkezdte a tartalékos erők bevonását a Gázai övezetben zajló hadműveletekbe.
Az izraeli kormány már egy héttel ezelőtt elrendelte több tízezer tartalékos mozgósítását. A kabinet akkori döntése arról szólt, hogy a tartalékosok a Gázai övezetbe átcsoportosított katonák helyére kerülnek, többségüket az északi határ térségébe és a Jordán folyó nyugati partjára vezénylik. A tartalékosokat eddig harci cselekményekben nem vettek részt, de a BBC hírszolgálata idézett egy izraeli katonai szóvivőt, aki szerint egyre jobban bevonják őket a harcokba.
Izraeli harci gépek 12 gázai övezeti célpontra mértek csapást hétfőre virradó éjszakán. Egyebek között fegyverraktárakat, a Gázai övezet és Egyiptom határa alatt ásott csempészalagutakat és Hamász-harcosokat támadott a légierő - mondta a szóvivő. Muavíja Haszanein a palesztin mentőszolgálat vezetője elmondta, hogy 905-re emelkedett a 17. napja tartó izraeli offenzíva palesztin halálos áldozatainak száma.
Rengeteg áldozat, akadozó tárgyalások
Már meghaladja a kilencszázat az izraeli hadművelet palesztin halálos áldozatainak száma - mondta a gázai övezeti palesztin mentőszolgálat vezetője. Muavíja Haszanein szerint hétfőn huszonöt palesztin vesztette életét, így 917-re emelkedett a 17. napja tartó izraeli offenzíva palesztin halálos áldozatainak száma. A Haszanein által közölt mérleg szerint 277 gyermek, 95 nő és 92 hajlott korú férfi volt a halálos áldozatok között. Több mint 4100 palesztin meg is sebesült az izraeli támadásokban az offenzíva december 27-i kezdete óta.
Hoszni Mubarak egyiptomi elnök közben hétfőn tárgyalt Kairóban Tony Blair volt brit miniszterelnökkel, közel-keleti különmegbízottal a gázai övezeti tűzszünet elérését célzó erőfeszítésekről. "Megvannak egy tűzszüneti megállapodás egyes elemei" - mondta a megbeszélés után Blair, bár "kényes szakaszukba érkeztek a közvetítők erőfeszítései."
Blair, aki az Egyesült Államokat, az ENSZ-t, az Európai Uniót és Oroszországot is képviseli, azt mondta, végső soron el kell érni, hogy ismét egységes legyen Gáza és Ciszjordánia, a földrajzilag különálló két palesztin terület.
Egyiptom, amely tűzszüneti tervet dolgozott ki, vasárnap a Hamász képviselőivel tárgyalt a fegyvernyugvásról, hétfőn pedig az izraeli védelmi miniszter főtanácsadóját, Amosz Giládot várták ugyanilyen célból az arab országba, de Izrael elhalasztotta a látogatást. Az izraeli közszolgálati rádió értesülése szerint az izraeli vezetők azért napolták el az utat, hogy fokozzák a Hamászra gyakorolt nyomást. A rádió szerint a halasztás hátterében az is állhat, hogy Egyiptom és a Hamász között komoly nézeteltérés van a tűzszünet feltételeit illetően.
Hamász-harcosok az ENSZ-csapatokban?
Felháborodottan utasította vissza a palesztin menekültek segélyezéséért felelős ENSZ-szervezet (UNRWA) szóvivője hétfőn Izrael bécsi nagykövetének azt a vádját, hogy a gázai övezetet uraló iszlamista mozgalom, a Hamász tagjai beszivárogtak a helyszínen tevékenykedő segélyszervezetbe. Christopher Gunness a Der Standard osztrák lap hétfői számában rendkívül felelőtlennek és károsnak minősítette a diplomata megnyilvánulását, különösen akkor, amikor - mint mondta - "a térségben dolgozó munkatársainkra lőnek, a humanitárius helyzet pedig egyre romlik".
Az UNRWA-szóvivő az állításra válaszolva közölte, hogy a segélyszervezet tagjait rendszeresen ellenőrzik, nevük pedig ismert az izraeli hatóságok előtt. Ráadásul az izraeli hadsereg éppen egy nappal a nagykövet kijelentésének nyilvánosságra kerülése előtt kérte fel a szervezetet munkájának felújítására, miután a múlt héten egy konvoja izraeli tűz alá került - mondta Gunness.
Tűzszünet, ha mi akarjuk
Izrael maga akarja meghatározni a gázai övezeti fegyvernyugvás kezdetének időpontját - mondta hétfőn a zsidó állam külügyminisztere. Cipi Livni kijelentette az izraeli rádiónak adott nyilatkozatában: "nem fogadom el, hogy az ENSZ döntse el, mikor kell befejezni egy terror elleni háborút". Hozzátette: benyomása szerint a nemzetközi közösség nem várja el a tűzszünetre vonatkozó követelés azonnali teljesítését.
Az izraeli diplomácia vezetője visszautasította a bírálatokat, amelyeket azért kapott hazájában, mert nem vett részt az ENSZ Biztonsági Tanácsa ülésén, amikor a gázai övezeti tűzszünettel kapcsolatos határozatról vitázott a testület.
Izraelben kudarcként könyvelték el, hogy az ENSZ BT 1860-as számú határozatának megszületését, amely tűzszünetre és a Gázai övezetből való kivonulásra szólítja fel Izraelt. A zsidó állam számára Különösen fájó volt, hogy az ország fő szövetségese, az Egyesült Államok tartózkodott a szavazástól, lehetővé téve a határozat elfogadását. Livni az mondta, ő és munkatársai azon dolgoztak, hogy megakadályozzák a határozat megszületését, de amikor világossá vált, hogy nem sikerül ezt elérni, jobbnak látta, ha "nem legitimálja" az ügyről folytatott BT-vitát a jelenlétével.
Legalább egy nappal elhalasztották Ehud Barak izraeli védelmi miniszter főtanácsadójának egyiptomi látogatását - közölte a tárca hétfőn. Amosz Gilád hétfőn találkozott volna Omar Szuleimánnal, az egyiptomi titkosszolgálat vezetőjével, akivel a gázai övezeti tűzszünet megteremtéséről folytatott volna megbeszélést.