Izrael bekérette a svéd nagykövetet a palesztinok miatt
Az izraeli tisztségviselőket több okból aggasztja a svéd miniszterelnök bejelentése: Svédország az első jelentős európai ország, amely mint európai uniós tag el akarja ismerni a palesztin államot. Ezenkívül Svédország bejelentése annak a jele, hogy egyre nagyobb hajlandóság van az EU alapító országai között a palesztin állam elismerésére. Több olyan EU-tagország van, amely már csatlakozása előtt elismerte a palesztin államot: egyesek - köztük Magyarország - még mint a Szovjetunió csatlósai, valamint Málta és Ciprus, amelyek azonban csak marginális hatalmak Svédországhoz képest.
Egyes izraeli tisztségviselők szerint az új svéd kormány lépésének belpolitikai oka van: az ország lakosságának hat százaléka muzulmán vallású, és többségük a hatalmon lévő szociáldemokrata pártra szavazott.
Löfven svéd kormányfő azt mondta pénteken, az Izrael és Palesztina közti konfliktust csak egy kétállami megoldással lehet lezárni (...) A kétállami megoldáshoz kölcsönös elismerésre és a békés egymás mellett élés elfogadására van szükség. Svédország ezért el fogja ismerni a palesztin államot. A kétállami megoldást a nemzetközi joggal összhangban, tárgyalásos úton kell kialakítani, és figyelembe kell venni mind az izraeliek, mind a palesztinok legitim elvárásait biztonságukra és önrendelkezésükre vonatkozóan.
Az Egyesült Államok a svéd bejelentésre rögtön reagálva idő előttinek nevezte egy palesztin állam nemzetközi elismerését. Jen Psaki, a washingtoni külügyminisztérium szóvivője megerősítette, hogy országa támogatja egy palesztin állam létrehozását, de csak egy Izrael részvételével folyó tárgyalásos békefolyamat eredményeként.