Itt a nők kormánya
Letette a hivatali esküt az új olasz kormány. A 39 éves Matteo Renzi az eddigi legfiatalabb olasz miniszterelnök. Komoly feladat áll előtte, ugyanis neki kellene rendbe tennie a súlyos válságban levő olasz gazdaságot. Olaszországban a munkanélküliség meghaladja a 12 százalékot,a fiatalok körében 40 százalék, és bár az utolsó negyedévben volt némi növekedés, az utóbbi hét évben összesen kilenc százalékkal ment össze zsugorodott a gazdaság.
Renzi belső puccsal lett miniszterelnök. A Demokrata Párt (PD) főtitkáraként saját párttársát, Enrico Letta kormányfőt távolította el, mert túl lassúnak tartotta az országra váró reformok ütemét.
Bár Renzi 2009 óta Firenze polgármestere, korábban nem töltött be semmilyen kormányzati pozíciót és a parlamentnek sem volt tagja - emlékeztet a BBC, hozzátéve, hogy a 16 tagú új olasz kormány fele női miniszterekből áll. Közülük többen is újoncok, így az a Federica Mogherini, aki Emma Boninót váltja a külügyi tárca élén, de először vállalhat kormányzati szerepet Stefania Giannini új oktatási, Federica Guidi gazdasági és fejlesztési, Roberta Pinotti védelmi, Maria Carmela Lanzetta regionális ügyekért felelős miniszter is. Ami a férfiakat illeti, Maurizio Martina a mezőgazdasági, Gianluca Galletti a környezetvédelmi tárcát kapta.
Az új kabinetnek hétfőn szavaz bizalmat a parlament. Renzi máris nagy lendülettel kezdett munkához: ígéretei szerint négy hónap alatt megreformálná az adórendszert és az oktatást, hogy végre kivergődjön az ország a válságból. Ehhez pénzügyminiszternek hazahívta Párizsból az OECD főközgazdászát, Pier Carlo Padoant, akit annyira váratlanul ért a felkérés, hogy a beiktatásra nem is tudott hazautazni. Ő most éppen Ausztráliában tartózkodik.
Elemzők figyelmeztetnek, hogy Renzi kezét megkötik a koalíciós partnerek, akikkel nem lesz könnyű dolga. Angelino Alfano, az Új Jobbközép (NDC) vezére marad ugyan a belügyminiszter, de bármikor boríthatja a kabinetet. Alfano a héten már jelezte, hogy lesznek „feltételei" a koalíciós maradásra.