Ismét a hadsereg uralma fenyeget Egyiptomban?
Az elnök vasárnap megpróbálta megnyugtatni a közvéleményt, és visszavonta azt a novemberi dekrétumot, amellyel teljhatalommal ruházta fel magát. Ezen kívül hétfőn délelőtt Facebook-oldalán bejelentette, hogy a tervezettekkel ellentétben egyelőre nem emelik több termék, például az üdítőitalok, a sörök és a cigaretta áfáját.
Azonban az új alkotmányról szóló december 15-ei népszavazást nem hajlandó visszavonni, ezért az ellenzék keddre tiltakozást szervezett. Az iszlamista csoportok erre bejelentették, ők is ellentüntetnek, így félő, hogy újabb véres összecsapásokra lehet majd számítani.
Murszi elnök eközben utasítást adott a hadseregnek, hogy a december 15-én esedékes népszavazásig tartsák fenn a rendet, védjék meg az állami intézményeket, működjenek együtt a rendőrséggel, sőt, joguk van letartóztatni a polgárokat is. Sokan attól tartanak, hogy ismét a hadsereg veszi át az uralmat. Hétfőn megnőtt a katonai jelenlét az elnöki palota körül, amely az utóbbi pár nap demonstrációinak a középpontjába került.
Azt egyelőre nem tudni, hogy az ellenzék bojkottálni fogja-e a szombati népszavazást. Néhány magas rangú bíró hétfőn már bejelentette, hogy hajlandóak felügyelni a szavazást. Egyiptomban hagyományosan a szavazásokat a bírói testület felügyeli, de a november 22-ei dekrétum után több bíró is felfüggesztette a munkát.
Az elnök ellenzéke kifogásolja, hogy az alkotmány tervezetét elkészítő gyűlést főleg a Murszit támogató iszlamisták alkotják, akik visszaemelték a dokumentumba a saría, az iszlám jogrend elveit, és az ellenzék szerint nem biztosítottak megfelelő jogokat a kisebbségeknek és a nőknek. Vasárnap a Nemzeti Megmentési Front kijelentette, nem ismerik el az alkotmánytervezetet, mert nem képviseli az egyiptomi embereket. Amr Músza volt külügyminiszter, a Nemzeti Megmentési Front egyik vezetője a BBC-nek elmondta: nem akarják megbuktatni az elnököt, csak jobb alkotmányt szeretnének.