Írország még milliárdokat csinálhat az olajból
Ez az ír olajipar kezdete. Hatalmas sikersztori – Tony O'Reilly Jr., a Providence Resources Plc vezérigazgatója leplezni sem akarta elégedettségét. Az ír–brit olajcég szerdán jelentette be, hogy a corki partjaitól 50 kilométerre fekvő lelőhelyéről, Barryroe-ról becslések szerint mintegy 280 millió hordónyi olajat lehet a felszínre hozni. Az, hogy Írország mennyit kap a fekete aranyáért, a majdani piaci viszonyok függvénye, de nyilvánvalóan milliárdos bevételekről van szó.
A Providence Resources az elmúlt 25 évben félmilliárd dollárt költött a lelőhelyek felkutatására, és még sok időnek kell eltelnie ahhoz is, Dublin pénzt lásson az olajából. Már csak azért is, mert nagy bevételhez nagy törvényi változásokra van szükség. Jellemző, hogy Dublin egykor még „jelképes összegért” adta el a kitermelési jogot a cégnek, ahogy az is, hogy mindössze 25 százalékot kér a koncesszióért. Bár ez a kitermelt olaj mennyiségétől függően 40 százalékra nőhet, eltörpül ahhoz képest, amennyivel például Norvégia adóztatja meg a kitermelőket. (Oslo a 28 százalékos forgalmi adó felett még egy 50 százalékos adóval sújtja az offshore olaj- és gázkitermelést.) Pat Rabbitte ír energiaügyi miniszter ennek kapcsán elismerte, hogy Írország egyelőre látványosan kevesebbet tud szakítani Norvégiánál és Nagy-Britanniánál is, de sietve hozzáfűzte, vonzónak kell maradni a külföldi befektetők előtt, főleg, hogy semmiféle tapasztalata nincs a kitermelésben. A bírálatok szerint az sem valószínű, hogy az olajat Írországba viszik finomítani, hanem inkább Európában vagy a világon máshova, ami a reméltnél kevesebb írországi munkahelyet jelent majd.
Ez utóbbira nézve intő jel O'Reilly megjegyzése, amely szerint a Providence az Exxon Mobilhoz fordult, hátha a nemzetközi energiaóriás hajlandó beszállni a barryroe-i üzletbe. „Reméljük, hogy újra feltámad az érdeklődés Írország iránt, és vannak cégek, amelyek eljönnek segíteni. Egyedül csinálni ezt nem vagyunk képesek” – hangoztatta a Providence vezérigazgatója, akinek feltett szándéka, hogy Írország olaját Corkban finomítsák majd. De ha ebből semmi nem lesz is – értékelte a BBC a bejelentést –, elég a 25 százalékos adó a milliárdos bevételhez egy olyan ország számára, amelyik a múltban még egy csepp olajat sem hozott felszínre.