Iráni aktivistáké lett a Szaharov-díj
„Az, hogy a gondolatszabadságért járó Szaharov-díjat az iráni Nasron Sotoudeh és Jafar Panahi kapja, a szolidaritáson túl annak az elismerése, hogy nem törte meg őket a félelem és a megfélemlítés, és hazájuk sorsát sajátjuk elé helyezték. Őszintén remélem, hogy személyesen tudják majd átvenni a díjat decemberben" – fogalmazott az ez évi díjazottak bejelentése után Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke. A díj sorsáról Schulz és a frakcióvezetők döntöttek, és az EP december 12-i strasbourgi ülésén, ünnepélyes keretek között adják át.
Indoklásában az EP azt írja, hogy Sotoudeh a vitatott – zavargásokhoz is vezető – 2009-es iráni elnökválasztás után képviselte a bebörtönzött ellenzéki aktivistákat és politikusokat csakúgy, mint a halálbüntetésre ítélt fiatalkorú bűnelkövetőket. Sotoudehet propaganda terjesztése és az állambiztonság elleni szervezkedés vádjával 2010 szeptemberében letartóztatták, és az evini börtönbe zárták, ahol magánzárkában őrzik.
A filmrendező, forgatókönyvíró és vágó Panahi humanista szemszögből mutatja be az iráni életet, gyakran a gyermekek, a szegények és a nők nehéz helyzetét helyezve középpontba. Őt 2010 márciusában tartóztatták le, hat év börtönbüntetésre ítélték, húsz évre eltiltották a filmrendezéstől, és megtiltották neki, hogy elhagyja az országot. Legutóbbi, „Ez nem egy film” című alkotását egy süteménybe rejtett pendrive-on csempészték ki Iránból, és juttatták el a 2011-es cannes-i filmfesztiválra. Panahi első nemzetközi elismerését bemutatkozó filmjével, "A fehér léggömb" (The White Balloon) című alkotással szerezte 1995-ben. A film elnyerte az 1995-ös cannes-i filmfesztivál Arany Kamera díját – ez volt az első jelentős díj, amelyet iráni filmnek ítéltek oda Cannes-ban.
Sotoudehet és Panahit a szocialista, a liberális és a zöldpárti frakció, valamint José Ignacio Salafranca, Elmar Brok és 11 további képviselő jelölte a díjra. A két másik döntős Ales Bialiatski fehérorosz polgári jogi aktivista és az orosz Pussy Riot punkzenekar volt.
Az Andrej Szaharov szovjet-orosz fizikusról és ellenzéki gondolkodóról elnevezett díjat az Európai Parlament 1988 óta minden évben olyan személyeknek vagy szervezeteknek ítéli oda, akik kiállnak a demokráciáért és az emberi jogokért. A kitüntetés mellé 50 000 eurós pénzdíj jár – zárul az EP közléeménye.