Irán új dúsító centrifugákat helyez üzembe
Irán új, az eddiginél fejlettebb urándúsító centrifugákat helyez üzembe a natanzi atomkomplexumban – írta a A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) bejelentése nyomán a BBC. A NAÜ azt gyanítja, hogy a teheráni teheráni rezsim emellett olyan robbantásokat is végzett már, amelyekkel nukleáris kísérleteket előlegeznek meg.
Teherán a jövő héten ül újra asztalhoz tárgyalni a nagyhatalmakkal a vitatott célú atomprogramjáról, amihez a NAÜ csütörtöki bejelentése nem éppen a reménykeltő alaphangot ad meg. A natanzi komplexum régóta a vita középpontjában áll; teheráni bejelentések szerint a 180 új, IR2m típusú centrifuga teljesítménye két-háromszor akkora, mint az eddig üzemben lévőké. A centrifugákban a hasadó uránium-235 izotóp arányát növelik az uránban. Egy atomreaktor működtetéséhez elég, ha a két-három százalék a 235-ös izotóp aránya, atomfegyverhez 80-90 százalékos dúsítottságot kell érni. A NAÜ szerint Irán jelenleg 167 kiló 20 százalékra dúsított uránja van, 240-250 kilogramm pedig elég belőle egy atombomba elkészítéséhez. Húsz százalékra dúsított urán azonban csak durva, gyakorlatilag használhatatlan nukleáris fegyverre elég, a valóban hatékonynak számító atomarzenálhoz általában 85 százalékos vagy a feletti dúsítottságú urán kell. Összehasonlításul: a Hirosimára 1945. augusztus 6-án ledobott atombombában, Little Boyban 64 kilogrammnyi, 80 százalékra dúsított urán volt.
Az úgynevezett 5+1 csoport – az ENSZ BT öt állandó tagja és Németország –, illetve Irán tárgyalásai nyolc hónap szünet után kedden, Kazahsztánban kezdődnek el újra.