Irán mozgatja a szálakat Szíriában?

Csütörtökön Damaszkuszban és Szíria más városaiban, így Aleppóban is Basár el-Aszad elnök hívei vonultak utcára a rendszer elleni véres felkelés első évfordulóján.

Az állami televízió képsorai szerint a damaszkuszi felvonulók Aszad képe mellett az orosz és a kínai zászlót is vitték magukkal, a köszönet jeléül, hogy a két nagyhatalom vétóval akadályozta meg az ENSZ Biztonsági Tanácsában a „külföldi beavatkozást”. Állítólag az állami alkalmazottaknak kötelező volt a részvétel a rendszer iránti hűséget bizonyító megmozdulásokon.

A hivatalos szíriai sajtó szerint a kormánycsapatok csütörtökre végleg megtisztították „a fegyveres terroristáktól” az észak-nyugati Idlibet is, Homsz és a jordán határhoz közeli Deraa után. Deraa, az Aszad elleni tüntetések egyik fő kiindulópontja volt egy éve, szerdán harckocsik támogatásával újra a hadsereg ellenőrzése alá került. Ellenzéki források arról számoltak be, hogy Idlibnél 23, a katonák által megkínzott, majd kivégzett ember tetemére bukkantak. Nemzetközi emberi jogi szervezetek szerint az Aszad-rezsim elleni felkelés egy éve alatt immár több mint nyolc ezren veszítették életüket, nagy többségüket a biztonsági erők megkínozták.  Az ENSZ úgy becsüli, hogy mintegy 230 ezren kényszerültek lakóhelyük elhagyására, közülük majd 30 ezren menekültek külföldre az erőszak elől.  Az ankarai külügyminisztérium csütörtöki közlése szerint az utóbbi 24 órában még ezer ember, köztük egy szíriai tábornok – sorrendben immár a hetedik – érkezett a Törökország határán létesített menekülttáborba.

A polgárháborús helyzet részben annak következménye, hogy az ország lakóinak tíz százalékát adó alaviták – akikhez Aszad is tartozik – áll szemben a nagy többséget adó szunnita muzulmánokkal.

Az ENSZ és az Arab Liga különleges megbízottja, Kofi Annan volt főtitkár pénteken számol be a Biztonsági Tanácsban a szíriai válság békés megoldására tett kezdeményezése fogadtatásáról egyrészt Aszad, másrészt az ellenzéki erők részéről.  Szergej Lavrov orosz külügyminiszter, aki mindvégig a külföldi beavatkozás ellen volt, csütörtökön annak a reményének adott hangot, hogy Annan erőfeszítései végül eredményre vezetnek. (Moszkva nem is titkolja, hogy az Aszad-rezsimet fontos partnernek tekinti a térségben, s egyben az orosz fegyverexport jelentős célpontjának.) Mintegy 200 emberjogi szervezet közös állásfoglalásban szólította fel Moszkvát és Pekinget, hogy ezúttal ne akadályozzák meg az ENSZ Biztonsági Tanácsában az esetleges döntést Aszad rezsimje ellen. Barack Obama amerikai elnök és David Cameron brit kormányfő szerdai washingtoni találkozóját követően is világossá vált, hogy csak szankciókban, s nem katonai fellépésben gondolkoznak Szíria esetében. Bár Obama szerint csak idő kérdése, hogy Aszad mikor adja át a hatalmat, a katonai beavatkozás a jelenlegi szakaszban a polgárháború kiterjedésével, további halottakkal járna. Alain Juppé francia külügyminiszter egy csütörtöki nyilatkozatában hasonlóan vélekedett, a szíriai helyzet sokkal bonyolultabb, mint Kadhafi Líbiája volt. „A szíriai emberek megosztottak, ha fegyvert adnánk valamelyik csoportnak, akkor a polgárháború elmélyedne a szunniták, keresztények, alaviták és síiták között” – érvelt.

Három további állam, Szaúd-Arábia, Olaszország és Hollandia jelentette be a legutóbbi 48 órában követsége bezárását, fokozva ezzel az Aszad-rezsim nemzetközi elszigeteltségét. Szaúd-Arábia, amely a síita Irán regionális vetélytársa, egy ideje nyíltan a felkelők oldalára állt, s sürgeti az ellenzék felfegyverzését külföldi segítséggel.

A brit Guardian eközben több száz olyan emailt közölt, amelyet állítólag tavaly júniusától februárig kapott vagy küldött Aszad és brit származású felesége, Aszma. A levelezés szerint Damaszkusznak Irán adott tanácsokat a katonai erőt demonstráláról, egyúttal bírálva, hogy a szíriai elnök reformokkal megnyugvásra bírni ellenzékét. A katari emír lánya pedig arról biztosította a szíriai elnököt, hogy szükség estén menedéket nyújtanak neki Dohában. A Guardian külön kitér arra, hogy Aszma a polgárháború közepette is drága ruhákat és ékszereket rendelt Európából.

A man puts a picture of Syria's President Bashar al-Assad on his chest as he attends a rally at Umayyad square in Damascus March 15, 2012. Several government rallies took place across the country for support of Assad. REUTERS/Khaled al-Hariri (SYRIA
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.