Irán máris megszegte a genfi megállapodást?
Irán folytatni akarja az építkezést az araki nehézvizes reaktorban – közölte szerdán a teheráni televízió adása szerint Mohamed Dzsavad Zarif külügyminiszter. Külföldi reakciók azonnal a nyugati világ és Irán vitájában történelmi áttörésként értékelt vasárnapi genfi megállapodás megsértéséről beszélnek, aszerint ugyanis Teherán ígéretet tett, hogy lemond az nyugat-iráni Arak melletti erőmű fejlesztéséről. A hivatalosan kutatási célokra épülő reaktor az egyik központi vitatéma volt az elhúzódó tárgyalásokon, és Irán végül hozzájárult, hogy hat hónapig visszafogja nukleáris tevékenységét, amiért cserébe a nyugati hatalmak enyhítenek az ellene hozott szankciókon, a perzsa ország hétmilliárd dollárhoz jut hozzá. Mint a Reuters emlékeztet, a megállapodással időt akarnak nyerni, hogy az iráni atombomba, így a plutónium előállítása ügyében kialakult vitát egy végleges megállapodás zárhassa le. Teherán ugyanis váltig azt állítja, hogy nem törekszik atomfegyver előállítására.
A megállapodásban részt vevő hat nyugati nagyhatalom egyike, Franciaország Zafari bejelentésére azzal reagált, hogy Teheránnak tartania kell magát ahhoz, amiben Genfben egyezség született. A P5+1 csoport (Az ENSZ BT öt állandó tagja és Németország) szerint éppen az araki reaktorban lehet megfelelő helyszín plutónium előállítására. Irán viszont azzal érvel, hogy a reaktorban csak gyógyászati célú izotópokat akarnak előállítani. „Arakot nem bővítjük, új létesítményt sem akarunk létrehozni, sem nukleáris fűtőanyagot termelni, csak az építkezést folytatnánk” - mondta Zarif a teheráni parlamentben az Iran Press TV adása szerint.
Izrael, amely „történelmi hibának” nyilvánította a genfi megállapodást, azonnal reagált Zarif kijelentésére. Juval Steinitz, a stratégiai ügyek minisztere a Reutersnek azt nyilatkozta, hogy miközben még meg sem száradt a tinta az egyezményen, iráni részről máris provokatív kijelentéseket hallani.