Irán kitart ENSZ-nagykövet jelöltje mellett
Teherán szombaton világossá tette, hogy kitart Hamid Abutalebi ENSZ-nagyköveti jelölése mellett, nem áll szándékában más személyt állítani, annak ellenére, hogy az Egyesült Államok úgy döntött, nem kíván vízumot adni neki.
Az amerikai törvényhozás mindkét háza törvénytervezetet fogadott el, amelynek nyomán pénteken a Fehér Ház bejelentette, hogy nem kívánják beengedni az Egyesült Államok területére Irán jelöltjét. Mivel az ENSZ székhelye New Yorkban van, ezért a beutazásra feljogosító vízum híján Abutalebi nem tudná elfoglalni a posztját.
Abbász Aragcsi külügyminiszter-helyettes – mint az AFP jelentette – szombaton közölte azt is, hogy Irán a világszervezetben jogi úton megtámadja a washingtoni döntést. A teheráni diplomácia képviselője elfogadhatatlannak nevezte az amerikai döntést, hiszen Abutalebi, aki az ország egyik legfelkészültebb diplomatája, korábban kapott már amerikai vízumot az ENSZ-közgyűlésének üléseire. Abutalebi volt már nagykövet Belgiumban, az Európai Uniónál, Olaszországban és Ausztráliában is.
Miután az amerikai törvényhozók állásfoglalása szerint Abutalebi “terroristának” minősül, ezért nem megengedhető, hogy diplomáciai immunitással járkáljon New Yorkban, a Fehér Ház kényszerhelyzetbe került – írta az AP. Az Obama-kormány szóvivője Jay Carney pénteken aztán közölte, hogy már tájékoztatták az ENSZ-t és Iránt is a vízum megtagadásáról. Diplomáciai csatornákon pedig azt ajánlották Teheránnak, hogy jelöljön más személyt ENSZ-nagykövetnek.
Washington azzal indokolta a döntést, hogy Abutalebi tagja volt annak a csoportnak, amely 1979-ben elfoglalta az Egyesült Államok teheráni követségét. (Annak idején Reza Pahlavi sah megdöntését követően néhány hónappal 52 amerikait ejtettek túszként fogságban 444 napon át Teheránban.) Az iráni ENSZ-nagykövet jelölt azt állítja, hogy részvétele a túszejtő csoportban csupán fordításra és tárgyalásra korlátozódott.
Az ügy akkor okoz feszültséget a két ország viszonyában, amikor pedig az Obama-kormány jelét adta, hogy kész kontaktusba lépni az új iráni elnök, Hasszan Roháni adminisztrációjával. Sajátos módon az egykori túszejtők közül jelenleg többen is mérsékelteknek számítanak, így Masszumeh Ebtekar, a kormány környezetvédelmi helyettes felelőse, aki a kabinet három nőtagjának egyike.