Irak: elutasítja Maliki az egységkormányt

Az „alkotmánnyal szembeni puccsnak" nevezte, és elutasította szerdán Nuri al-Maliki iraki kormányfő az arra való felszólításokat, hogy alakítson nemzeti egységkormányt a dzsihádista szunniták feltartóztatására, jelentette a BBC.

A síita Maliki előzőleg kötelezettséget vállalt az áprilisi választások győzteseként, hogy július elejéig új kormánykoalíció létrehozásába fog. Arra azonban nem tett ígéretet, hogy jobban bevonja az eddigiekhez képest a kormányzásba a kisebbségi szunnitákat, noha sokak, így az Egyesült Államok szerint is emiatt mélyült el a felekezetközi válság Irakban, csak júniusban mintegy 1100 halálos áldozatot követelve már. Philip Hammond brit védelmi miniszter is az iraki kormány „befogadási deficitjéről" beszélt szerdán. Heti televíziós beszédében mindenesetre Maliki megbékélésre szólította fel az ország politikai erőit az „erőteljes terrorista előrenyomulással szemben".

Szerdára megérkezett eközben Bagdadba az ígért háromszáz amerikai tanácsadó csaknem fele, egy 130 fős kontingens. Közös műveleti központot állítanak fel az iraki hadsereggel a fővárosban és az északi országrészben is. Az előttük álló kihívás annál is nagyobb, mivel a Szíriai Emberjogi Megfigyelő (OSDH) elnevezésű emigránsszervezet közlése szerint szerdára virradóra egyesült a szíriai-iraki határvidéken az eddig Szíriában egymással szemben is ellenséges két nagy dzsihádista szervezet, az Irak északi és nyugati részén nagy területeket uraló Iraki és Levantei Iszlám Állam, valamint az al-Kaida szíriai ága, az al-Nuszra Front.

„Riválisai egymásnak, de mindkettő dzsihádista és szélsőséges. Ez a tehermentesítés feszültséget teremt majd más lázadócsoportokkal, beleértve az iszlamistákat", nyilatkozta Rami Abdelrahman, az OSDH igazgatója, akit a Le Monde internetes kiadása idézett.
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.