Irak elismerte, hogy a szélsőségeseké a vegyifegyver-gyár
A Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárnak címzett levélben az iraki ENSZ-nagykövet azt írta, hogy az újabb hódításra június 11-én került sor – ezt egyébként az Egyesült Államok akkor megszellőztette –, és a térségben működő megfigyelő rendszer által készített felvételek szerint a szunnita szélsőségesek azonnal fosztogatni kezdtek. Feltételezések szerint mintegy 2500 ideggázzal – szarinnal – és mustárgázzal – ellátott rakétát tárolnak a gyárban.
Az ENSZ és az Egyesült Államok azonban nyugalomra intett mindenkit, a használaton kívüli Mutanna komplexum vegyi fegyvereit ugyanis szakértők szerint a lázadók nem tudják semmire sem használni, így nincs ok az aggodalomra.
Az ENSZ becslései szerint a konfliktusban eddig legalább 2417 iraki – köztük számos civil – lelte halálát, és mintegy egymillió ember kényszerült elhagyni otthonát.
Az ISIS – amely múlt héten független államot, kalifátust kiáltott ki Szíria és Irak területén – közel egy hónapja kezdte a legújabb offenzívát, amelynek eredményeként számos iraki várost az ellenőrzése alá vont.