Ingyen medvetánc Moszkvának
Moszkva visszautasítja, hogy Fehéroroszország megbüntetéséről volna szó, jóllehet a 2008 végén életbelépett új orosz előírások figyelmen kívül hagyását mostanáig nem rótta fel az orosz fél a tejtermékek fehérorosz beszállítóinak. A termékeinek több mint felét Oroszországba irányító tízmilliós ország számára egymilliárd dolláros kiesést jelenthet az orosz tejpiac bezárása, jelentős hiányt képezve a 15 milliárd dolláros állami költségvetésben.
Az EU és Oroszország között folyamatosan egyensúlyozó fehérorosz államfőnek azonban jelentős szüksége van az orosz hitelekre, ezért is volt meglepő nyers kifakadása az orosz tárgyalóféllel szemben. - Meztelenül és ingyen akarnak minket megszerezni - mondta az ország élén 1994 óta álló, alkotmánymódosítás révén hatalmát hosszú időre bebetonozó Alekszandr Lukasenko, miután nem tudott hozzájutni az Oroszországtól várt félmilliárd dollárhoz.
Egyúttal kijelentette, hogy akár a Moszkvával tavaly kötött katonai együttműködési megállapodást is felmondhatja, ha az orosz fél „Fehéroroszország függetlenségét veszélyezteti”. Ez szerinte a belarusz ellenzék radikalizálódását vonhatja maga után és Oroszország számára „második Csecsenföldet” eredményezhet. Igaz, Moszkva hajlandó lett volna az összeget átutalni, ám rubelben, amit Minszk elutasított.
Fehéroroszországgal az orosz fél kétmilliárd dollár folyósításáról állapodott meg tavaly ősszel, ennek felét fél éve el is juttatta. Ezen kívül 2007-ben Minszk 1,5 milliárd dolláros kedvezményes hitelt kapott Moszkvától. Ennek előzményeként Minszk hozzájárult, hogy az orosz Gazprom megvehesse az ország területén át az EU-ba futó gázvezetékeket kezelő Beltranszgaz 50 százalékát.
Lukasenko kirohanása Moszkva ellen egyúttal az EU-hoz való közeledését is jelenti. Az ellenzékkel szembeni eljárások, a vitatható választások miatt Nyugaton szalonképtelennek számító politikus – az ellenzékre nehezedő nyomás csökkentésével – tavaly ősszel elérte, hogy a Nemzetközi Valutaalap 2,5 milliárd dolláros hitelt hagyjon jóvá, amelynek második, 400 millió dolláros része a következő hetekben megérkezhet. A nyugati kompromisszumkészséget növelte az is, hogy Lukasenko hosszas ígérgetések után sem ismerte el Abháziát és Dél-Oszétiát független országnak, így ezzel Oroszország továbbra is egyedül van.
A „politikai pókerben” erős Lukasenko csaknem 15 éve húzza a csak papíron létező Oroszországgal közös Szövetségi Állam (SZG) gyakorlati megvalósítását, és elzárkózott a vám- és valutaunió létrehozásától is.
Moszkva maga is ellentmondásosan viszonyult a szövetség szorosabbá tételéhez, ám árulkodó, hogy az orosz pénzügyminiszter, Alekszej Kudrin a múlt héten kijelentette: Minszk számára jelentős terheket jelent az önálló lét, a hadsereg és a saját valuta fenntartása, miközben sok orosz régió nagyobb gazdasági erőt képvisel, mint egész Fehéroroszország.