Ingatag nyugalom Észak-Koszovóban
Jarinjéből kivonták csütörtökre a Koszovói Speciális Rendőrséget (KPS), amely a hét elején készült átvenni az ellenrőzést a határátkelő felett. A KPS részéről egy halálos áldozattal járó kétnapos zavargások nyomán a szerb többség lakta – a három éve függetlenségét kikiáltó Koszovótól lényegében elkülönülten élő – Észak-Koszovó és Szerbia közötti határátkelőn így ismét a NATO parancsnoksága alatt működő nemzetközi erő, a KFOR vette át az irányítást. Szerdán a NATO amerikai és lengyel katonái is összetűzésbe kerültek a kétszáz fősre becsült szerb csoporttal.
A radikálisok által indított támadást a belgrádi vezetés is elítélte, visszautasítva Hashim Thaci koszovói kormányfő vádját, amely szerint az akció mögött a szerb kormány állt. – A szélsőséges huligánok fellépése ellentmond a szerbek érdekeinek – jelentette ki Borisz Tadics.
– Meg fogjuk akadályozni, hogy szerb szélsőségesek átmenjenek a határon – jelentette ki Milorad Veljovics szerb rendőrfőnök a Reutersnek. Az NATO kéviselői által ingatagnak mondott helyzet stabilizálására csütörtökön folytatja megbeszéléseit a KFOR parnacsnoka, Erhard Buehler és a szerb kormány képviselői között.
Hírügynökségi jelentések szerint ismét egyre több szerb gyülekezik a jarinjei és a zavargásoknak szintén helyszínéül szolgáló brnjaki határátkelőknél, valamint Kosovska Mitrovica hídjánál is, amely az albánok és szerbek lakta városrészeket elválasztó Ibar folyón ível át.
– Szigorú garanciákat kaptunk a KFOR-tól arra, hogy nem jelennek meg az átkelőknél a KPS erői – igyekezett megnyugtatni a kedélyeket a szerb kormány képviseletében tárgyaló Boriszlav Stefanovics a B-92 belgrádi rádiónak nyilatkozva. A diplomata hozzátette: csak a korábbi helyzet visszaállítása (tehát a hivatalos koszovói rendfenntartók távoltartása) jelenthet biztosítékot a nyugalom fenntartására.
– A helyzet semmiképp sem jó, de még nem csúszott ki az ellenőrzés alól – nyilatkozta Franciaország pristinai nagykövete. Jean-Francois Fitou szerint a legfontosabb a szerb és koszovói párbeszéd fenntartása. Az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője, Catherine Ashton mind Pristinát, mind Belgrádot figyelmeztette: az erőszakot egyik oldalról sem fogják eltűrni a nemzetközi erők.