Indonézia feszült légkörben várja az elnökválasztás eredményét
A július 9-én tartott indonéz elnökválasztás keddre ígért eredményhirdetését megelőzően néhány órával a két jelölt közül az előrejelzések szerint vesztésre álló Prabowo Subianto nyugalmazott tábornok gyakorlatilag visszavonta indulását a voksoláson szerinte történt visszaélésekre hivatkozva. Jakartában hazai és külföldi újságírók előtt közölte, hogy nem fogadja el az eredményt, s az alkotmánybírósághoz fordul.
Az exit pollok és a gyors voksszámolások már a választások éjszakáján arra a következtetésre jutottak, hogy a 250 milliós, 90 százalékban muzulmán országban a három évtizedig tartó Suharto-féle diktatórikus rendszer 1998-ban történt megdöntése után első ízben nem a régi hatalmi réteg képviselője, hanem egy új arc, Joko Widodo, Jakarta népszerű kormányzója győzött.
A köznyelvben "Jokowiként" emlegetett, szegény sorból származó, bútoripari vállalkozásával sikeres üzletember kormányzóként korrupciómentes adminisztrációjával váltott ki elismerést.
Az előzetes számítások szerint – amit a központi választási bizottság (KPU) még nem erősített meg – az indonéz szigetvilágban 130 millióan éltek szavazati jogukkal, s közülük 52 százalék adta voksát Joko Widodóra. Így ő lehet a világ legnépesebb, ám szekuláris muzulmán országának új elnöke.
Mint a Reuters jelentette, a KPU szóvivője szerint ha Prawobo és az őt támogató politikai erők valóban visszalépnek, az nem fogja módosítani a választások legitimitását, azaz nem lesz szükség új választások kiírására.
A két ötéves mandátuma után távozó Susilo Bambang Yudhoyono elnök – egyébként ugyancsak nyugalmazott tábornok –, már napok óta arra kérte a szembenálló két tábort, hogy bárki legyen is a győztes, fogadják el az eredményt, mert különben erőszakos összecsapások várhatók. Jakartában és Indonézia-szerte keddre jelentős rendőrségi mozgósítást rendeltek el, becslések szerint majd százezer egyenruhás felügyel a rendre, várva a hivatalos eredményhirdetést.