India állandó BT-tag lehet
Barack Obama amerikai elnök és Manmohan Szingh indiai kormányfő hétfőn egy újdelhi sajtótájékoztatón elmondta, hogy szeretnék fejleszteni országaik kereskedelmi együttműködését, valamint a terrorizmus elleni harccal előmozdítani a békét és a stabilitást a világon.
Obama indiai útjának harmadik napján kiemelte, hogy Indiának és Pakisztánnak könnyítenie kellene feszültségekkel terhes viszonyán. Ehhez felajánlotta segítségét, hozzátéve, hogy az Egyesült Államok nem kényszeríthet rá semmilyen döntést a felekre vitás kérdéseikben. A pakisztáni-indiai kapcsolatok egyik legérzékenyebb pontja Kasmír hovatartozása. Az atomfegyverrel rendelkező szomszédok között négy katonai konfliktus zajlott a területért, amelynek kétharmadát India ellenőrzi, egyharmada Pakisztánhoz tartozik. A térség lakosságának többsége muzulmán.
Az amerikai elnök hangsúlyozta, hogy Washingtonnak szüksége van Újdelhire mint kereskedelmi partnerre. Obama elmondta: az Egyesült Államok beleegyezett abba, hogy Indiát töröljék a kereskedelmet korlátozó listáról. Obama utalt rá: az Egyesült Államok segíthet Indiának abban, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagja lehessen. „Beszélgettünk róla, hogy a nemzetközi szervezeteknek – beleértve az ENSZ-t is – a XXI. századi erőviszonyokat kellene tükrözniük" - mondta a politikus, hozzátéve, hogy a témáról az indiai parlament előtt tartandó beszédében is említést tesz.
Az Egyesült Államok támogatja, hogy az ENSZ reformja révén India a Biztonsági Tanács állandó tagjává váljon - jelentette ki Barack Obama amerikai elnök hétfőn az indiai parlamentben tartott beszédében. A Washington által szorgalmazott igazságos és fenntartható nemzetközi rend részét képezi egy olyan világszervezet, amely hatékony, hiteles és legitim. Ennek fényében kijelenthetem: szeretném, ha a következő években oly módon alakítanák át a Biztonsági Tanácsot, hogy abban India állandó tagként helyet kapjon - mondta Obama háromnapos indiai látogatásának utolsó napján.
Az amerikai elnök tíz napig tartózkodik Ázsiában, s India után felkeresi Indonéziát, Dél-Koreát és Japánt is. A héten a G20-ak - a világ 19 legnagyobb gazdaságát és az Európai Uniót tömörítő csoport - találkozóján vesz részt Szöulban. Addig is azon dolgozik, hogy minél több ázsiai szövetségesének támogatását megszerezze Kínával szemben, amelynek árfolyam-politikája érzékenyen érinti az amerikai külgazdaságot.