India a Marsra megy
A Szovjetunió, az Egyesült Államok és az Európai Unió után kedden India a negyedik ország lett a világon, amely szondát küld a Marsra. A Mangalyaan nevű 1350 kilogrammos járművet a keleti Sriharikota szigetéről lőtték fel; 300 nap alatt 785 millió kilométert kell megtennie, hogy jövő szeptemberben Mars körüli pályára állhasson. Többek között azt fogja vizsgálni, milyen gyorsan illannak el a gázok azután, hogy elhagyták a vörös bolygó légkörét. A szonda ehhez a legközelebbi ponton 365 kilométerre fogja megközelíteni a Marsot.
Bár a misszió relatíve nem kerül sokba – 72 millió dollárba –, sokan megkérdőjelezik, hogy miért van szüksége egymilliárdos űrkutatási programra egy olyan országnak, ahol eközben több tízmillió gyerek éhezik. Ettől függetlenül a keddi szondaindítás – amely a bejelentések szerint tankönyvbe illően ment – nagy siker: a helyszínen több százan, a televízió-képernyőkön pedig milliók kísérték figyelemmel, ahogy a hordozórakéta a Mangalyaannal a levegőbe emelkedik és eltűnik a szem elől.
Újdelhinek 2008 óta műholdja kering a Hold körül. A marsi küldetést 2010-ben szimulálták, Manmohan Szingh miniszterelnök pedig a tavalyi évértékelő beszédében tett bejelentést róla.