Megaüzlet: tízmilliárdért adnak el Indiának vadászgépeket a franciák
A francia Dassault Aviaton a versenytársak közötti, legalacsonyabb ajánlattételi javaslattal nyerte meg a megbízást Indiától. A két fél most kezdi el a végső tárgyalásokat, mielőtt aláírják a szerződést, amelyben India 126 Rafale repülőgépet rendel tőlük – írja a BBC.
Megfigyelők szerint ez a világ legnagyobb, eddig nyilvánosságra került védelmi ajánlata, egyben jelentős visszaesés a rivális Eurofighter konzorcium számára. Az Eurofighter egyébként decemberben egy nyolcmilliárd dolláros üzlettől esett el, amelyet Japánnal kötöttek volna, szintén harci gépek leszállítására.
Újdelhiből származó kormányzati források korábban elmondták, hogy a Rafale-t gyártó Dassault ajánlata jobbnak bizonyult a Eurofighterénél, amely a saját vadászgépét, a Typhoont javasolta megvételre.
„Ez jó hír Franciaországnak, amelynek jelenleg szüksége is van a jó hírekre” - kommentálta az üzlet hírét Pierre Lellouche francia külkereskedelmi államtitkár. „Jó hír a repülő- és űrtechnikai iparunknak, a védelmi iparunknak, amely a világ legjobbjai között van” – tette hozzá. Lellouche reméli, hogy a megrendelés más országokban is új távlatokat nyit majd a Rafale előtt, amely szerinte "remek gép", és már Afganisztánban, illetve Líbiában is bizonyított.
Szakértők szerint azonban még korai az öröm, hiszen néhány éve Párizs már-már kész tényként kezelte a vadászgépek brazíliai eladását, de az erről szóló szerződést Brazília a mai napig nem írta alá, sőt, versenyt indított a Rafale-ok, az amerikai Boeing-cég által gyártott F-18-asok és a svéd Gripenek között.
Gérard Longuet francia védelmi miniszter január elején még úgy értékelte, hogy a Rafale-ok gyártását le fogják állítani, ha nem lesz rá kereslet külföldön. Franciaország évekig hiába próbálkozott a vadászgép külföldi értékesítésével. A Rafale-ok iránt India mellett Brazília, az Egyesült Arab Emírségek, Kuvait, Katar és Malajzia érdeklődött. Svájc korábban visszalépett beszerzésüktől, s a svéd Gripent választotta.
Lellouche bejelentése után a Dassault részvényei 20 százalékkal nőttek a párizsi tőzsdén.
A Rafale egy negyedik generációs, szuperszonikus vadászbombázó, amelynek várható maximális élettartama meghaladja a 30 évet. A repülőt légvédelmi feladatokra, szárazföldi és tengeri célpontok támadására, felderítésre vagy nukleáris csapásra is lehet használni.