Incidens Havanna és Madrid viszonyában

A kubai hatóságok másfél év alatt másodszor tagadták meg a belépést Kubába Luiz Yanez spanyol európai parlamenti képviselőtől. 2008 júliusában egy kubai ellenzéki találkozón vett volna részt, s ezúttal feleségével turistaként kívánt volna néhány napot a karibi országban eltölteni. Az eset kínosan érinti a spanyol szocialista kormányt, amelynek külügyminisztere korábban kilátásba helyezte, hogy a spanyol EU-elnökség során javítani kívánja az unió kapcsolatait Raúl Castro rendszerével.

Miguel Ángel Moratinos spanyol külügyminiszter “rossz hírnek” és a kubai kormányzat “tévedésének” minősítette, hogy a havannai hatóságok megtagadták Luiz Yanez szocialista európai parlamenti képviselő belépését a karibi országba. Luiz Yanez feleségével, a szintén képviselő Carmen Hermosínnal érkezett vasárnap a havannai repülőtérre turista vízummal. Feleségét a határőrség átengedte, ám Luiz Yanezt visszatartották a repülőtér egyik helységében, majd az európai parlamenti képviselő feleségével együtt az első repülővel visszautazott Madridba.

Madrid bekérette a kubai nagykövetet, aki “a kubai törvények alkalmazásával” indokolta az európai parlamenti képviselő beléptetésének megtagadását. Tény, hogy Luiz Yanez, aki egyébként jelenleg az európai parlament latin-amerikai csoportjának szocialista szóvivője, több ízben is támogatásáról biztosította a kubai belső ellenzéket. 2008 júliusában egy ízben már nem engedték belépni Kubába, amikor parlamenti képviselői minőségében az ottani ellenzékiekkel kívánt találkozni. Ezúttal, mint keddi Sevillában tartott sajtótájékoztatóján elmondta, nem értesített sem telefonon, sem interneten ellenzékieket érkezéséről, “nem volt titkos programja”, noha nem tagadta, szívesen találkozott volna ezúttal is a sziget demokratikus személyeivel. Luiz Yanez ugyanakkor értésre adta, reméli, hogy az incidens nem nehezíti meg a spanyol kormány erőfeszítéseit, hogy javuljon a kapcsolat az EU és Kuba között.

A spanyol külügyminisztérium hivatalos jegyzéke szerint Madrid arra kéri Havannát, hogy “ne ismétlődjenek meg” ilyen incidensek, mert ezek nem segítik elő a két ország közti kapcsolatokat. A kubai hatóságok az utóbbi években több alkalommal értésre adták, hogy kifogásolják, ha európai parlamenti képviselők kapcsolatot tartanak ellenzékiekkel. Egyebek között így járt az SZDSZ-es Eörsi Mátyás is, akit napokon át követtek havannai tartózkodása során biztonságiak, tolmácsát őrizetbe vették, majd kiutasították.

Raúl Castro kubai államfő a múlt év végén, a nemzetgyűlésben mondott beszédében kifogásolta, hogy az Obama-kormány folytatja elődje politikáját a belső ellenzékiek támogatásával. A kemény beszédre az adott alkalmat, hogy december elején Havannában őrizetbe vettek egy a washingtoni kormányzatnak dolgozó ügynökség alkalmazottját, aki mobiltelefonokat, laptopokat és egyéb távközlési eszközöket adott át ellenzékieknek. A kubai vezető egyben figyelmeztette a “Washington zsoldjában tevékenykedőket”, hogy a hatóság nem fogja eltűrni az utcai demonstrációkat. A megfigyelők az Obama beiktatását követő “mézeshetek” elmúltaként értékelték Havanna és Washington viszonyában Raúl Castro beszédének hangnemét. A spanyol európai parlamenti képviselő mostani incidense pedig megkérdőjelezheti az EU-elnökséget betöltő madridi szocialista kormány szándékát a kapcsolatok javítására Havannával, miután az unió tagországai közül többen is a viszony teljes normalizálását a kubai rendszer reformjaitól, így elsősorban a politikai foglyok szabadon engedésétől tennék függővé.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.