Imám dobta fel a Kanadában elfogott al-kaidásokat
Kedden Torontóban megjelent a törvényszék elpőtt Rajed Jaszer, az egyik férfi, akit hétfőn fogtak el azzal a gyanúval, hogy merényletre készült a Toronto–New York vasútvonalon. A bírók előtt a hosszú szakállt viselő Jaszer sem bűnösnek, sem ártatlannak nem vallotta magát, a bíró pedig zárt ajtók mögé rendelte a pert, amelyben sem bizonyítékokat, sem tanúvallomásokat nem lehet nyilvánosságra hozni.
A 35 éves, palesztin származású Jaszer – akit több családtagja is elkísért a törvényszékre – az Egyesült Arab Emirátusok állampolgára; őt és a vele párhuzamosan Montrealban elfogott társát, a tunéziai Csiheb Esseghaiert azzal gyanúsítják, hogy az al-Kaida iráni szervezetének a tagjaként készült merényletre vagy merényletekre a Toronto–New York vasútvonalon. Állítólag ki akarták siklatni az egyik járatot, de a kanadai vasúttársaság, VIA Rail szerint emberéletek egy pillanatig sem forogtak veszélyben. Jaszer és Esseghaier legálisan tartózkodik Kanadában, de egyik sem az észak-amerikai ország állampolgára.
Esseghaier Montrealban jelent meg a törvényszék előtt, ahol azt mondta, minden vád csak a látszaton nyugszik. A 30 éves férfi – az Institut National de la Recherche Scientifique doktori hallgatója – elutasította, hogy ügyvéd képviselje a perben. Állítólagos társának van jogi képviselője: ő azt mondta, Jaszer hitetlenkedve, döbbenten fogadta a vádakat, kíváncsi az ellene felhozott bizonyítékora, és teljes erővel védeni fogja a maga igazát.
Azokról az információkról, hogy a merénylők esetleg kormányzati támogatást kaptak Irántól, a perzsa ország külügyminisztere, Ali Akbar Szalehi azt mondta, ilyen nevetséges dolgot élete 64 éve alatt még egyszer sem hallott. A fölényes iráni cáfolatot alátámasztja, hogy az al-Kaida egy radikális szunnita szervezet, amely időről időre síiták elleni erőszakra szólít fel, Irán pedig egy síita ország. Ettől az ellenszenvtől függetlenül – jegyzik meg amerikai szakértők –, ha feszült is, de az al-Kaida és Teherán között van kapcsolat. 2001. szeptember 11. után Oszama bin Laden egyik fia, Szaad és biztonsági főnöke, Szaif al-Adel is Iránba menekült, ahol állítólag a Forradalmi Gárda házi őrizetében éltek. Ezt Teherán soha nem ismerte el; a közkeletű gyanú szerint a nemzetközi terrorszervezet és a perzsa ország között Adel apósa, Musztafa Hamid tartja a kapcsolatot.
Ami a Kanadában elfogott al-kaidásokat illeti, őket sajtóértesülések szerint egy „nyugtalankodó” torontói imám dobta fel a hatóságoknak, kézre kerítésükben pedig közreműködött az FBI is. Ottawa 2012 szeptemberében megszakította a diplomáciai kapcsolatait Iránnal, és kiutasította a teheráni diplomatákat az országból. Ahogy John Baird kanadai külügyminiszter akkor mondta, Irán ma a legnagyobb fenyegetést jelenti a világbékére és a globális biztonságra nézvést.