Ígéretszegésen múlhat Bugárék kormányszerepe
Első hivatalos tárgyalásukat sikeresnek, a folytatást pedig egyaránt biztatónak ítélték meg a négy szlovákiai jobbközép párt elnökei. A találkozó után Iveta Radicová kormányfő-jelölt közölte, hogy a szakértői csoportok szerdán megkezdték a kormányprogram téziseinek, valamint a koalíciós szerződésnek a kimunkálását. Sarkalatos pontként említette a gazdasági válság és a leköszönő pozsonyi kabinet felelőtlenül osztogató politikája okozta súlyos következmények felszámolását, a jogállam és a bíróságok tekintélyének megerősítését, a korrupció elleni harcot, a színvonalasabb egészségügy és oktatás feltételeinek megteremtését, a társadalmi légkör, valamint a nemzeti kisebbségek jogállásának javítását, nem utolsósorban pedig Szlovákia nemzetközi presztizsének a helyreállítását. Újságírói kérdésre válaszolva a politikus asszony elmondta, hogy főleg a súlyos árvízkárokra hivatkozva, az új pozsonyi kabinet hivatalba lépése után esetleg visszavonhatja azt az igéretet, amelyet Robert Fico Brüsszelben tett és végül mégsem száll be 816 millió euróval a Görögországnak nyújtandó hitelcsomagba.
Lapunknak nyilatkozva Bugár Béla, a Híd-Most elnöke kifejtette: - Leendő koalíciós partnereink ellenvetés nélkül elfogadták azt a javaslatunkat, hogy a nemzeti kisebbségek jogállásával kapcsolatos feladatokat is nevezzék meg a leendő kormányprogamban. Ezt jó jelnek tartom – mondta. A négy pártvezető megegyezett abban is, hogy a sajtónak csak akkor nyilatkoznak, ha egy-egy fejezetről vagy pedig az egész tervezetről már megegyeztek.
Ezt a megállapodást azonban Ján Figel, a szlovák Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) elnöke órákon belül megszegte, mert bejelentette: pártja ragaszkodik ahhoz, hogy a Vatikánnal megkötött alapszerződést kiegészítő, a lelkiismereti szabadságról rendelkező államközi egyezség elfogadása is szerepeljen a kormányprogramban. A tervezet szerint az egészségügyi dolgozók a lelkiismereti és vallásszabadságra hivatkozva megtagadhatnák az abortusz vagy a mesterséges megtermékenyítés elvégzését, a munkavállalók pedig a vasárnapi műszakot. Négy évvel ezelőtt a Szlovák Kereszténydemokrata Unió (SDKÚ), részben pedig a Magyar Koalíció Pártja sem támogatta az indítvány elfogadását, s emiatt akkor a KDH kilépett a kormányból, rövidesen pedig előrehozott választásokra került sor, amelyet Robert Fico pártja, a Smer nyert meg.
Szlovák lapértesülések szerint a jelenlegi kormányfő ma is úgy véli: a KDH lehet az alakuló jobboldali koalíció leggyengébb láncszeme, ezért állítólag közeli munkatársai révén még a miniszterelnöki posztot is felajánlotta nekik, ha végül a Smerrel lépnek politikai szövetségre. Ezeket az információkat a KDH vezetői nem kommentálták. Richard Sulík, a Szabadság és Szolidaritás (SaS) elnöke elismerte, hogy a lelkiismereti szabadság ügye a tárgyalások egyik neuralgikus pontja lehet. Ján Figel bejelentését azonban elhamarkodottnak minősítette, mert ez a kérdés még nem került napirendre.