Halvány ígéretek a szigetvitában
Xi fogadta a kisebbik japán kormányzó párt, az Új Komeito Párt elnökét, Jamagucsi Nacuót, aki Abe Sindzo miniszterelnöktől levelet hozott Xinek, az államfői poszt várományosának. A politikus a találkozón utalt a két ország közötti szigetvitára, és kiemelte, hogy a „közös ügyeiket” párbeszéd és konzultáció útján rendezzék. Japán keményen dolgozzon együtt Kínával a megoldáson – idézte Xit a pekingi külügyminisztérium.
A két távol-keleti nagyhatalom viszonyát hónapok óta feszélyezi a Szenkaku-(kínaiul Tiaojü-)szigetek miatt újra fellángolt vita. A japán fennhatóság alatt álló szigeteket Peking magának követeli, és rendre területi szuverenitása megsértéséről beszél, ha Japán érzékelteti, hogy az alig pár négyzetkilométernyi földdarab hozzá tartozik. A szigetekhez augusztusban kínai aktivisták utaztak el, akiket a japánok egy időre őrizetbe vettek, később pedig japán nacionalisták egy csoportja is kikötött ott, demonstrálandó, ki az úr; Kínában ezután többször tartottak tiltakozó megmozdulásokat Tokió ellen, amelyeken a felvonulók a kocsiktól az üzletekig törtek-zúztak mindent, ami japán. A feszültséget aligha enyhítette, hogy szeptemberben egy japán üzletember, Kurihara Kunioki kétmilliárd jenért eladta a csoport három szigetét Tokiónak, amivel az egész terület japán állami tulajdonba került.
A Xivel tartott 70 perces találkozó után Jamagucsi újságíróknak úgy nyilatkozott, hogy a tárgyaláson konkrétan nem kerültek szóba azok a szükséges lépések, amelyekkel az országok közötti feszültség enyhíthető lenne. Japán kapcsolatépítésre törekszik Kínával, de csak az összkép tükrében” – hangoztatta a politikus, akit Abe Sindzó japán miniszterelnök küldött el Pekingbe tárgyalni a konfliktus feloldásáról.