Ideggázzal támadták a szír felkelőket, ezernél több halott is lehet
Az Egyesült Államok, Oroszország, Nagy-Britannia és Franciaország szerdán hivatalosan vizsgálat elindítására kérte fel Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárt azután, hogy a szír ellenzék bejelentette, szerdán Basár el-Aszad elnök hadserege Damaszkusznál ideggázt vetett be a felkelők ellen, a támadásban pedig rengeteg ember meghalt.
Az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország és további mintegy 30 állam azt akarta elérni, hogy az ENSZ szakértői mielőbb a helyszínen vizsgálják ki a történteket, ám Oroszország és Kína ellenezte, hogy ez a követelés a BT szintjén is megfogalmazódjon.
Az utóbbi győzött is: a BT a rendkívüli ülésen szükségesnek nevezte az állítólagos vegyi támadás körülményeinek tisztázását, de nem jutott el a követelésig, hogy a világszervezet éppen Szíriában tartózkodó szakértői vizsgálják ki az ügyet. „A tanácsot aggasztják az állítások (a vegyifegyver-támadással kapcsolatban) és az általános felfogás szerint világosan kell látni, hogy mi is történt, figyelemmel kell követni a helyzetet” - jelentette ki Maria Cristina Perceval, a BT soros elnökségét betöltő Argentína ENSZ-nagykövete.
A szír ellenzék szerint a kormányerők szerdán Damaszkusz négy keleti negyedében, Irbinben, Dzsobarban, Zamalkában és Ein Tarmában, illetve a nyugati elővárosban, Muadhamijában támadtak ideggázzal a felkelőkre, több mint 1300 embert ölve meg. A vegyi fegyver bevetése egy nagyszabású akció része volt, amelyben a felkelők harci állásait bombázták, így próbálva kiűzni őket a fővárosból.
Korábban egy damaszkuszi ápolónő a Reutersnek azt nyilatkozta, hogy az áldozatok között rengeteg a nő és a gyerek, rajtuk az ideggáz tipikus tüneteivel. A YouTube-ra feltöltött videók tanúsága szerint sokakat ideiglenesen kórházként működő épületekben látnak el, de már ezek az ideiglenes kórházak is a teljesítőképességük határán működnek. A felvételeken magatehetetlen testeket cipelő embereket, és a földön fekvő leplekbe csavart testeket látni. Van, aki az erőlködéstől kimeredt szemmel, hanyatt fekve zihál, a tüdejét ritmikusan összeszorító görcsök miatt. Mások zsebkendőt az arcukhoz szorítva köhögnek és fuldokolnak.
Egy Abu Gazi néven bemutatkozó önkéntes a CNN-nek azt mondta, abban a kórházban, ahol ő dolgozik, a beszállított kétszáz emberből eddig negyvenen haltak meg fulladás következtében. A tünetek mindenkinél ugyanazok: légzési nehézségek, habzó száj, összeszűkülő pupillák, végül pedig eszméletvesztés és a halál.
A damaszkuszi kormány a maga részéről cáfolta az ideggáztámadásról szóló híreket. Az állami Sana hírügynökség szerint a minden alapot nélkülöző számokkal az ellenzék csak meg akarja zavarni az ENSZ Szíriában vizsgálódó szakértőit, akik éppen az állítólag vegyi fegyverrel végrehajtott támadások ügyében nyomoznak. A brit külügyminiszter, William Hague felszólította a szír kormányt, hogy azonnal engedje be az ENSZ-szakértőket az érintett területekre. Az Arab Liga is támogatná ezt a felvetést, az ENSZ-csapat ugyanis egyelőre csak három helyszínen vizsgálódik. Ake Sellstrom, a szakértői csoport vezetője elmondta, hogy videófelvételeket már látott, de más információja nincs.
A szír rezsim eddig tagadta, hogy bármikor is vegyi fegyvert vetett volna be a több mint két éve tartó konfliktus során. Aszadék azt állítják, hogy a felkelők voltak azok, akik ilyen eszközökhöz nyúltak. Az Egyesült Államoknak és több európai országnak állítólag bizonyítéka is van, hogy a kormány több alkalommal is ideggázt, rendkívül mérgező szarint használt.