Ideges a néppárt a Fidesz miatt?
Nem azt akarjuk, hogy helyes fiú legyen, hanem azt, hogy demokrata – közölte Hannes Swoboda, a szocialista EP-frakció vezetője Orbán Viktorral kapcsolatban kedden Strasbourgban arra a Frankfurter Allgemeine Zeitungban megjelent interjúra utalva, melyben a magyar kormányfő azt mondta, „Nem vagyunk mi helyes fiúk a mainstreamből”. Az osztrák politikus azt is közölte, úgy látja, mozgás van az Európai Néppártban (EPP), a Fidesz pártcsaládjában, melyben még az is felmerült, hogy ki kéne zárni a magyar kormánypártot. – A néppárt ideges – fogalmazott Swoboda.
A szocialista politikus leszögezte: az ügy nem Magyarországról, hanem a magyar kormányról, és a miniszterelnökről szól, aki Swoboda szerint a szabadság védőjéből a szabadság korlátozójává változott, és örökre hatalmon akar maradni, és mindent betesz az alkotmányba, amiben nem akar vitát.
Megvédjük Reding alelnököt – közölte Swoboda a néppárti Viviane Reding igazságügyi EU-biztossal kapcsolatban, aki ellen az osztrák politikus szerint a magyar kormány elfogadhatatlan kampányt folytat. Hozzátette, bár politikailag nem értenek egyet vele mindenben, a szocialisták értékelik, hogy világosan kiáll a demokráciáért és a jogállamiságért.
A végeredményben szavazatmegvonást is maga után vonható hetes cikkellyel kapcsolatban Swoboda elmondta, nem akarnak újabb kifogást adni Orbánnak, hogy azt mondhassa, a baloldal Magyarországra támad. – El akarjuk kerülni a Magyarországgal szembeni szankciókat, hiszen a magyar népnek épp elég szankció a magyar kormány – fogalmazott az osztrák politikus, aki közölte, a hetes cikkely nincs napirenden, és hangsúlyozta a párbeszéd fontosságát.
Az Európai Néppárt szokásos keddi sajtótájékoztatója elmaradt, mert az EP plenáris ülése épp ezzel egy időben hallgatta meg Jyrki Katainen finn miniszterelnököt. Az EPP frakciója kedd este hallgatja meg Orbán Viktort, akitől azt várják, még a szerdai plenáris vita előtt tisztázza magát, és fejtse ki az alkotmánymódosítások aggodalomra okot adó részleteit. Néppárti körökben nem veszik jó néven Reding megtámadását. Ugyanakkor az a vélekedés is felmerült, hogy a luxemburgi biztos – aki esélyes az Európai Bizottság következő elnökének posztjára – a magyar kormánnyal szembeni kemény kiállással akarhat jó pontokat begyűjteni a baloldali kormányoknál.
Egyelőre nem lesz eljárás
Nem indít kötelezettségszegési eljárást az Európai Bizottság egyelőre a negyedik alkotmánymódosítás egyes rendelkezései miatt, mert a testület még megvárja, hogy a hétfőn a parlamenthez benyújtott módosítások elfogadását, és azokat is górcső alá vesz a végső elemzés elkészítéséhez – tudtuk meg bizottsági forrásból.
Bár a biztosok ülésén kedden Ciprus mellett Magyarország dominálta a tanácskozást, információink szerint a szerdai EP plenáris vita előkészítéséről volt szól, illetve Jose Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke fejtette ki stratégiáját.