Húszezren tiltakoztak az athéni parlamentnél
A csütörtöki tüntetés békésen ért véget, de a fővárosi hatóságok és az üzlettulajdonosok rendkívüli védőintézkedésekkel készültek fel arra, hogy a tiltakozás ugyanúgy erőszakba torkollik, mint két héttel ezelőtt.
Ez volt az első ilyen megmozdulás azóta, hogy a harmadik általános sztrájk idején három ember életét vesztette egy felgyújtott bankban. A csütörtöki tüntetést 1700 rendőr biztosította. Az erőszaktól való elrettentés jegyében 36 embert még a demonstráció elején őrizetbe vettek. "Tolvajok! Tolvajok!" - skandálta a törvényhozás épülete előtt a fazekakat és serpenyőket kongató, rohamrendőrök által feltartóztatott tömeg.
A sztrájk miatt bezártak az iskolák, leálltak a kompok és a vonatok, a kórházakban csak sürgősségi eseteket láttak el. Az Akropolisz és más ókori nevezetességek is zárva tartottak. A korábbi általános munkabeszüntetésekkel ellentétben a légiirányítók nem sztrájkoltak, ezért nem bénult meg a légiközlekedés.
A libanoni látogatáson tartózkodó Jeórjiosz Papandreu miniszterelnök rokonszenvéről biztosította a tiltakozókat.
"Érthető, hogy a görög emberek hangot adnak véleményüknek a fájdalmas gazdasági válsággal kapcsolatban" - mondta Papandreu. - "Magam is megértem ezt. De azt is tudjuk, hogy be kell vezetnünk ezeket a változásokat annak érdekében, hogy az ország gazdasága életképes és versenyképes legyen".
Papandreu, aki Bejrútban részt vett a kétnapos Arab Gazdasági Fórum megnyitóján, görögországi beruházásokra buzdította az arab országokat.
A csütörtöki athéni megmozdulás részvevői a tüntető menet elindulása előtt egyperces csenddel emlékeztek meg a három bankalkalmazott - köztük egy állapotos nő - május 5-i haláláról.
Görögország második legnagyobb városában, Szalonikiben mintegy 5 ezren vonultak az utcákra. A tüntetők a jelentős nyugdíj- és bércsökkentések, valamint a meredek adóemelés ellen tiltakoztak. A kormány így próbálja kivezetni Görögországot példátlan adósságválságából.
Az intézkedésekre azért volt szükség, hogy Görögország az államcsőd elkerülése érdekében megkaphassa a 110 milliárd eurós, hároméves kölcsönt az EU-országoktól és a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF).
Görögországnak szerdán sikerült elhárítania az államcsődöt, miután a pénzügyi mentőöv segítségével vissza tudta fizetni a 10 év futamidő után most lejárt, 8,5 milliárd euró értékű államkötvényt.