Horror a kórházban: fejvesztve menekültek az orvosok

Kétszáz, már oszlásnak indult holttestet találtak Tripoli egyik kórházában. A főváros nagyrészt csendes, csak a repülőtér körül folynak még harcok. Vezetékes víz gyakorlatilag nincs, benzin és élelmiszer alig, de van üzlet, amelyik már kinyitott.

A nyugalom helyreállítására és a helyzet stabilizálására szólította fel a nemzetközi közösséget és Líbiát Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár. New York-i felszólalásában a politikus úgy vélte, a forradalom új és döntő fázishoz érkezett, amelyben a fő feladat az, hogy a felkelés mögött álló Átmeneti Nemzeti Tanács (NTC) minél zökkenőmentesebben átvehesse hatalmat a Kadhafi-rezsimtől. „Sürgető humanitárius beavatkozásra van szükség Líbiában, főleg ami az orvosi ellátást és az alapvető szolgáltatásokat illeti” – szögezte le Ban Ki Mun, hozzáfűzve, a nemzetek közössége fontolóra veheti egy nemzetközi rendőri erő kivezénylését Líbiába a rend helyreállításának érdekében, ha az új kormány biztonsági segítséget kér. Az ENSZ-főtitkár videókonferencián tanácskozott az Európai Unió, az Afrikai Unió, az Arab Liga és az Iszlám Együttműködés Szervezete magas rangú képviselőivel.

Ezzel kapcsolatban a helyzet azonban vajmi kevéssé biztató: Tripoliban gyakorlatilag nincs vezetékes víz, hiánycikk a benzin és minden alapvető élelmiszer is, nem beszélve az állandósult áramkorlátozásokról. Az NTC bejelentése szerint egyébként Tripoli majdnem teljes egészében a felkelők kezére került, és csak a repülőtér körül tartják még állásaikat a Kadhafi-hű egységek. Talán ezért van, hogy minden nehézség ellenére azi élet újra a normális kerékvágás felé tart: az utcákon újra megjelent néhány rendőr, és félve bár, de kinyitottak az első üzletek is azután, hogy hétfőn az ellenzéki egységek a NATO légitámadásainak segítségével bevették Moammer Kadhafi főhadiszállását, a Bab-el Azizíja katonai támaszpontot.

A bukott líbiai vezető utóvédharcainak azonban volt egy horrorfilmbe illő mellkepizódja is. Péntek este 200, oszlásnak indult holttestet találtak a tripoli Abu Szalim negyed kórházában, közel ahhoz a tíz lakóépülethez, amelyet a felkelők egységei csütörtökön megostromoltak, azt gyanítván, Kadhafi és fiai valahol bennük rejtőznek. A kórházban sokkoló látvány fogadta a belépő újságírókat: a nagyrészt kórházi ágyon, de a folyosókon is elterülő halottak émelyítő bűzt árasztottak, néhány helyiségbe belépve pedig szinte bokáig alvadt vér borította a padlót. Az egyelőre nem világos, hogy az áldozatokkal ki és mikor végzett, csak annyit tudni, hogy az orvosok és a nővérek már napokkal a pénteki ostrom előtt, már a felkelők bevonulásának a hírére fejvesztve menekültek a kórházból, magukra hagyva a sérülteket.

Korábbi bejelentése szerint az Amnesty International talált bizonyítékot mind a rezsimhű egységek, mind a felkelők által elkövetett jogsértésekre. Megtörtént - hangzik az emberi jogi szervezet közleménye - hogy az Abu Szalim-i börtönben a Kadhafihoz hű őrök gyerekeket erőszakoltak meg, ahogy az is, hogy a felkelők bántalmaztak súlyosan olyan kamaszkorú katonákat, akiket nem sokkal korábban kényszersoroztak be Kadhafi seregébe. Tripoliban a felkelők katonai parancsnoka, Abdel Hakim Belhadzs azt mondta, hamarosan központi irányítás alá vonják a gyakorta minden egyeztetés nélkül, önfejűen harcba bocsátkozó ellenzéki egységeket. Az NTC félig már átköltözött Bengáziból a fővárosba, ahol ideiglenes kormányt alakítana a nyolc hónap múlva tartandó választásokig.

Egérút Algériába?

Az, hogy Kadhafi voltaképpen hol van, mostanáig rejtély. A MENA egyiptomi hírügynökség a felkelőkre hivatkozva azt jelentette, hogy még pénteken hat páncélozott Mercedesből álló gépkocsikonvoj kelt át a határon Líbiából Algériába. „Feltételezzük, hogy az autókban magas rangú líbiai tisztségviselők ültek, lehet, hogy Kadhafi és fiai" - mondta a neve elhallgatását kérő ellenzéki politikus, aki a felkelők katonai tanácsának tagja a Líbiai nyugati részén, Tripolitól 550 kilométerre délnyugatra, az algériai, líbiai és tunéziai határ találkozásánál fekvő Gadámesz városban.

Algéria - amely egyszer sem követelte nyilvánosan, hogy Kadhafi távozzon a hatalomból - a héten közölte: nem ismeri el az NTC-t Líbia legitim kormányzó hatalmának, amíg az új vezetés határozottan nem kötelezi el magát amellett, hogy felveszi a harcot az al-Kaida nemzetközi terroristahálózattal Észak-Afrikában. Egy algériai tisztviselő megjegyezte, az NTC nevében már láttak a televízióban nyilatkozni egy olyan radikális iszlamistát, akit Algéria adott ki korábban Líbiának.

Afrika még nem döntött

Bár Tripoli bevételével a forradalom pro forma véget ért, a felkelők politikai testületeként az NTC-nek akadnak még legitimitási problémái. Legalábbis a fekete kontinensen, ahol az 54 országot tömörítő Afrikai Unió csak nem hajlandó elismerni az ellenzéki kormányzatot. Az AU békefenntartó műveletekkel foglalkozó testülete, a Béke és Biztonsági Tanács pénteki csúcsa után kiadott zárónyilatkozat kínosan ügyelt arra, hogy egy szóval se említse se az NTC, se Kadhafit, és egy olyan átmeneti kormány létrehozására szólított fel, amelyben „minden érdekelt félnek” helye van. Jacob Zuma dél-afrikai elnök ennek kapcsán arról beszélt, hogy Líbiában még harcok folynak, a helyzet kimenetele megjósolhatatlan, így „nincs kit elismerni legitim kormánynak”.

Pénzügyi gondok így se nagyon fenyyegetnek: miután az ENSZ-ben megállapodás született a Kadhafi-rezsim vagyonából zárolt másfél milliárd dollárnak a felszabadításáról a felkelők számára, London megmozdult azért, hogy az NTC még 12 milliárd fontot kapjon meg a vagyonból. Ennek része egy egymilliárd líbibai dinárnyi bankjegyköteg - ezt Tripoli még a forradalom előtt nyomtatta ki egy brit pénznyomdával, ám a vagyonzárolás miatt végül nem juthatott hozzá.

Kemény ellenállás Szirténél

Amíg Tripoliban szombatra virradóra szinte már teljesen elcsitultak a harcok, annál keményebb ellenállásba ütköztek a felkelők Kadhafi szülővárosánál, Szirténél: a líbiai vezető egységeinek rakétazápora miatt a frontvonalat csak az olajváros Rasz Lanúfig kellett visszavonni.

Holttest hever egy kórházi ágyon az Abu-Szelím kerület kórházának bejáratánál
Tripoli, 2011. augusztus 26. Holttest hever egy kórházi ágyon az Abu-Szelím kerület kórházának bejáratánál a líbiai fővárosban, Tripoliban. A kerületet 2011. augusztus 25-én komoly harcok után vették be a felkelők. A kórház egyik szobájában 21, az udvarán 20 oszladozó holttest hevert, az összesnek sötétebb volt a bőre, mint a legtöbb líbiainak. A padlót összetört orvosi műszerek és vérfoltok borították. Kadhafi zsoldosai között voltak fekete-afrikaiak, de sokan vendégmunkásként dolgoztak az országban. (MTI/AP/Francois Mori)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.