Hongkong kitart a demokrácia mellett

Az új kormányzó a jog uralmának fenntartását, a szabadság és a demokrácia megvédelmezését, a kormányzás tisztaságát és a stabilitás megőrzését ígérte beiktatási beszédében vasárnap.

Leung Chun-ying a különleges közigazgatási övezet negyedik terminusát kezdő kormányzatának eskütétele alkalmából beszélt Hongkong Kínához való visszatérésének 15 évfordulóján. Az eseményen jelen volt Hi Jintao kínai államfő is.

„Minden tőlem telhetőt megteszek azért, hogy megvédjem az emberi jogokat, hogy a sajtószabadságot és a média függetlenségét tiszteletben tartsák" – hangoztatta a kormányzó. Hozzátette: az új kormányzat fenntartja az „egy ország, két társadalmi rendszer”, és a „hongkongiak igazgatják Hongkongot” elvet, megvalósítva ezáltal a magas szintű autonómiát.

Felszólalásában Hongkong gazdaságáról megállapította, hogy a legszabadabb és a legnyitottabb, valamint az egyik legversenyképesebb és legdinamikusabb a térségben, illetve az egész világon. Egyben a szárazföldi Kína erőteljes gazdasági növekedésének kihasználására biztatta a hongkongi üzletembereket. Eredményei alapján igazolva látta a Hongkongra vonatkozó központi politika helyességét, és megállapította: „Hongkong polgárai sosem élvezték olyan széles körben demokratikus jogaikat és a szabadságot, mint ma". Hu beszélt viszont arról is, hogy egyensúlyban kell tartani az „egy ország" elvhez történő ragaszkodást és a „két társadalmi rendszer" elv tiszteletét. Ez azt is jelenti –magyarázta –, hogy a különleges közigazgatási övezetben is meg kell védeni a nemzeti érdekeket, el kell utasítani a „külső erők beavatkozását” Hongkong ügyeibe.

A Kínához 1997. július 1-én visszacsatolt volt brit gyarmat, a világ egyik kereskedelmi és gazdasági központja magas szintű autonómiát és szabadságot élvez; területén az úgynevezett „egy ország, két társadalmi rendszer" elve érvényesül, politikai berendezkedését 50 évre garantálták. Választási rendje azonban sajátos: a választási bizottságba a lakosság, illetve a társadalmi, üzleti, egyházi élet különböző rétegeiből meghatározott arányszámoknak megfelelően választanak, illetve delegálnak tagokat. A hongkongi alaptörvény szerint létszámuk kezdetben 800 fő volt. Kormányzót ötévente választanak. Leung a márciusi, botrányízű választásokon Peking favoritját legyőzve lett kormányzó, és azt a Donald Tsangot váltotta posztján, aki már kitöltötte a törvényben engedélyezett két mandátumát, így nem szállhatott újra versenybe.

A hongkongi média az évfordulóhoz és az államfő látogatásához kapcsolódóan másként gondolkodó tüntetők véleményét is közölte. Többen a hongkongi választási rendszert bírálták, amely nem ad lehetőséget a közvetlen kormányzóválasztásra. Peking ígérete szerint erre legközelebb 2017-ben kerülhet sor. Mások a fejlődéssel járó negatívumokat kifogásolták, így a világon a legmagasabbak közé tartozó ingatlanárakat, a szegények és a gazdagok közti jövedelemkülönbségek növekedését.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.