Hollande magyarázkodik
A hirtelen és szokatlanul nagy népszerűségvesztését Hollande a szükséges intézkedésekkel magyarázta, és hangoztatta, hogy a felmérések eredménye egyáltalán nem befolyásolja döntéseit – ezek hatását ötéves mandátumához igazítja. Hollande tagadta, hogy politikájában „cikkcakkok” lennének: szerinte tevékenysége eredeti vállalásaival és elveivel van összhangban, ehhez hozzátette azonban, megérti a franciák aggodalmait a válság alakulása miatt. Bejelentette, hogy a kormány elképzelései szerint jövőre 0,8 százalékos lesz a gazdasági növekedés, az államháztartási hiány pedig nem éri el a három százalékot. Viszont a munkanélküliség a jövő év végéig még valamelyest növekszik majd – javulás csak ezt követően várható.
Hollande munkájában három prioritást említett: az Európai Unió „újraorientálását”, a versenyképesség növelését és az adósságállomány csökkentését. Bejelentette, hogy az általános áfakulcs a jelenlegi 19,6 százalékról mégsem 21,2, hanem csak 20 százalékra emelkedik majd, miközben az alapvető fogyasztási termékek 5,5 százalékos kulcsa 5 százalékra mérséklődik. Hollande megköszönte a módosabb rétegeknek, hogy a növekvő terhek 70 százalékát a társadalom 20 százaléka fogja magára vállalni. Hozzátette, a kormány még idén új banktörvényt terjeszt be – ennek értelmében a bankoknak a „vállalkozások, a gazdaság és a lakásépítés szolgálatába kell állniuk”. Jelentősen csökkenteni kívánják a banki felső vezetők juttatásait, és megtiltják az úgynevezett mérgezett banki termékek forgalmazását.
Hollande kiállt a többsebességes Európa mellett, miközben szerinte az uniónak „szolidaritási mechanizmust” kell működtetnie a bajba jutott országok megsegítésére. Az államfő közölte, hogy Párizs a szír ellenzéki koalíciót ismeri el a szír nép egyetlen törvényes képviselőjének. A francia elnök rendkívül népszerűtlen, a felmérések szerint támogatottsága mostanában 36 százalék körül van. Elődje, az Élysée-palotából idén távozó Nicolas Sarkozy népszerűsége 53 százalék volt fél év után.